Nieuws

'Bijna drie woningen vrij in verhuisketen' Vrijstaande huizen zorgen voor meeste doorstroming op de woningmarkt

Voor elke vrijstaand huis dat gebouwd wordt, komen bijna drie andere woningen vrij voor nieuwe bewoners. Vrijstaande woningen leveren daarmee meer vrije woningen op dan andere type woningen, zo blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

'Bijna drie woningen vrij in verhuisketen' Vrijstaande huizen zorgen voor meeste doorstroming op de woningmarkt

Het CBS onderzocht zogenoemde verhuisketens. Een verhuisketen is een serie aan verhuizingen die volgt als er een nieuw gebouwde woning wordt opgeleverd. De mensen die dit nieuwe huis kopen of huren, laten een woning achter, waar weer andere mensen in gaan wonen. Ook die mensen maken vervolgens weer ruimte vrij.

Een verhuisketen eindigt als iemand een woning betrekt zonder een lege woning achter te laten, zoals bij jongeren die op zichzelf gaan wonen of stellen die uit elkaar gaan, maar waarbij  één van de twee achterblijft in de woning.

Vrijstaande woningen hebben de ‘langste verhuisketen' van gemiddeld 2,8 verhuizingen, zo stelt het CBS. Dat komt doordat vrijstaande woningen meestal gekocht worden door iets oudere personen of gezinnen die zich een duurder huis kunnen permitteren, mede doordat de een ander huis kunnen verkopen. Dat huis komt vervolgens beschikbaar op de markt.

Meer appartementen

Bij appartementen is de keten met gemiddeld 2 verhuizingen korter. Appartementen worden meestal betrokken door jongeren, die in veel gevallen geen woning achterlaten.

Nieuwbouwappartementen leveren in totaal wel de meeste verhuizingen op, omdat er jaarlijks simpelweg veel meer appartementen gebouwd worden dan vrijstaande woningen.

In 2019, het jaar dat het CBS onderzocht, werden 23.000 appartementen opgeleverd, waarna er 47.000 woningen vrijkwamen in de verhuisketens. Bij vrijstaande huizen ging het om 8.000 nieuwbouwwoningen, die in totaal 22.000 verhuizingen opleverden.

Meer posts

Gemiddelde huurprijs voor vrijesectorwoning stijgt naar 1.838 euro per maand
De huurprijs van woningen in de vrije huursector bedroeg in het laatste kwartaal van 2025 gemiddeld 1.838 euro. Er is vooral veel vraag naar woningen met huurprijzen onder de 1.500 euro, maar het aanbod in die categorie wordt steeds kleiner.
Lees meer
Hypotheekaanvragen nemen flink toe door doorstromers en gepensioneerden
Huizenkopers en -bezitters deden in 2025 meer aanvragen voor een nieuwe hypotheek. Vooral gepensioneerden en mensen die doorstroomden naar een volgende woning, werden actiever. Hypotheekplatform HDN spreekt over een "duidelijk kantelpunt" voor hen. Starters vroegen juist minder hypotheken aan.
Lees meer
Huis kost gemiddeld zo'n half miljoen euro, maar prijsstijging zwakt af
Woningen zijn in het derde kwartaal van vorig jaar 7,8 procent duurder geworden ten opzichte van een jaar eerder. De prijsstijging vlakt wel geleidelijk af.
Lees meer
Huizenprijzen stijgen volgens Rabobank komende jaren telkens met 5 procent
Koopwoningen worden volgend jaar 4,8 procent duurder, verwacht Rabobank. Het jaar erop komt er nog eens 5,5 procent bij. Die stijging is waarschijnlijk groter dan de groei van de cao-lonen, waardoor veel huizenzoekers nog meer moeite krijgen om een betaalbare woning te vinden.
Lees meer

Met ons in gesprek?