Nieuws

Woningmarkt vertoont tekenen van afkoeling’

De woningmarkt vertoont tekenen van ’lichte afkoeling’, stelt Huispedia. Het woningplatform signaleert dat minder vaak boven de vraagprijs wordt geboden. Ook trekken huizen die te koop staan, minder kijkers.

Woningmarkt vertoont tekenen van afkoeling’

Afgelopen kwartaal werd voor het eerst sinds zes maanden minder vaak en minder hoog overboden, constateert het platform op basis van openbare bronnen en eigen data. Volgens directeur Maxim Bours wijst dat op een afnemende druk op de markt: „Er zijn meer woningen beschikbaar. Daardoor neemt de vraag per woning af en wordt er minder overboden. We verwachten dat deze afkoeling voorlopig aanhoudt.”

Waar begin zomer ongeveer 41.000 woningen te koop stonden, waren dat er volgens Huispedia  eind september 45.000.  Bours: „De toename komt deels door het uitpondeffect: veel voormalige huurwoningen worden op dit moment door beleggers verkocht.”

In september werd gemiddeld 5,2 procent boven de vraagprijs geboden, tegenover 5,5 procent in augustus — de eerste daling sinds februari. Ook werd iets minder vaak overboden: bij 73 procent van de verkopen, tegen 73,9 procent een maand eerder, aldus het onderzoek.

Volgens Bours is ook de vraag per woning afgenomen. „Het aantal bezichtigingen daalde in september met 12,3 procent. Daarnaast werd 1 op de 8 woningen in prijs verlaagd, tegen 1 op de 10 in augustus.”

Bours meent dat de discussies over de hypotheekrenteaftrek ervoor zorgden dat veel kopers de markt ’tijdelijk afwachten.’ Hij verwacht dat de afkoeling de komende maanden zal doorzetten. „Het uitpondeffect houdt waarschijnlijk aan tot medio 2026”, zegt hij. Dan lopen de laatste tijdelijke huurcontracten af, die sinds juli 2024 niet meer zijn toegestaan. Veel verhuurders kiezen voor verkoop zodra zo’n tijdelijk contract afloopt.

Meer posts

Grootste woningaanbod in ruim dertig jaar zet rem op huizenprijzen, bekijk hier de ontwikkeling in jouw regio
Het afgelopen kwartaal is een recordaantal woningen op de markt gekomen. Het overvloedige aanbod heeft gezorgd voor een verdere afkoeling van de prijsstijging van de huizen. In regio’s als Amsterdam en Zeeuws-Vlaanderen liggen de gemiddelde verkoopprijzen zelfs iets lager dan een jaar geleden.
Lees meer
Starters op de woningmarkt: zo maak je meer kans dan je denkt
Het jaar begon met fantastisch nieuws voor starters: jongeren zouden profiteren van de massale verkoop van huurwoningen. Maar een nieuwe analyse toont een scherpe tweedeling en stelt dat een starter met modaal inkomen de koopmarkt wel kan vergeten. Hoe zit het nou precies en hoe kun je als starter je zoektocht verbreden?
Lees meer
Woningmarkt koelt af door gestegen hypotheekrente
Na een sterke start van het jaar koelt de woningmarkt af door de gestegen hypotheekrente. ABN AMRO verwacht daarom dat de huizenprijzen dit jaar met 3 procent stijgen en volgend jaar met 4 procent.
Lees meer
Er zijn steeds minder huurwoningen beschikbaar en dat is een probleem
Particuliere beleggers verkopen nog steeds in hoog tempo hun huurwoningen. De uitpondgolf zorgt ervoor dat het aanbod van beschikbare huurwoningen steeds meer krimpt. Als daar niets aan wordt gedaan, hebben huurders binnenkort een probleem.
Lees meer

Met ons in gesprek?