Nieuws

Bureaucratie en strenge milieu-eisen verlammen woningmarkt

CBS: aantal woningen in ’pijplijn’ gelijk gebleven

Bureaucratie en strenge milieu-eisen verlammen woningmarkt

Er zaten eind vorig jaar 177.000 woningen in de ’pijplijn’ om gebouwd te worden, waarmee er geen verandering is ten opzichte van het jaar ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek dinsdag.

Daarbij maakt het CBS onderscheid tussen woningen die binnen twee jaar of daarna gebouwd worden. Eind 2023 had bijna 74% van de woningen in de pijplijn een looptijd van nul tot twee jaar, waarmee dat aantal uitkomt op zo’n 131.000 huizen. De rest, zo’n 46.000 woningen zit dus al langer ’in het vat’. Het aantal bouwvergunningen is vorig jaar naar zo’n 55.000 gedaald, onder meer als gevolg van de toegenomen bureaucratie en strengere milieu-eisen. De pijplijn zou bij een gelijkmatige oplevering goed zijn voor zo’n 65.000 woningen per jaar, maar de verwachting is dat de bouw dit jaar verder wegzakt. Ook is niet duidelijk welke woningen er mee geteld worden in de pijplijn van het CBS.

Zo worden er ook tijdelijke woningen neergezet voor statushouders en Oekraïners. Meerdere bronnen in de bouw meldden de afgelopen weken dat de woningcorporaties actiever worden al het gaat om nieuwbouw. Toch zijn de aannemers verontrust over de stapeling van regels die de bouw duurder maken. Het kost gemiddeld acht jaar om van een plan op de tekentafel tot een schop in de grond te komen. Amsterdam springt er het meest gunstig uit met 22.000 woningen in de pijplijn. Onduidelijk is om welke concrete projecten het gaat. Daarna volgt Den Haag met 10.000 woningen en Rotterdam en Utrecht, beide goed voor 9000 woningen. Deze aantallen lijken druppels op een gloeiende plaat van het tekort van zo’n 400.000 woningen.

Voor woningen in de pijplijn geldt dat een vergunning is verleend om te gaan bouwen of dat de bouw van de woning reeds gaande is, maar dat de woning nog niet is opgeleverd. Het CBS maakt dinsdag een vergelijking met 2015, toen de bouw weer aantrok na een aantal moeilijke jaren. De woningbouw zakte toen in als gevolg van de kredietcrisis.

Meer posts

Huizenprijzen stijgen: vooral in deze regio knallen ze omhoog
Het CBS heeft in een nieuwe analyse de prijsontwikkeling van woningen in het vierde kwartaal berekend. Daarbij kwam het Gelderse Winterswijk als koploper uit de bus, met een prijsstijging van liefst 21,6 procent vergeleken met een jaar geleden. De huizenprijzen stijgen over het algemeen sterker in oostelijke gemeenten dan in het westen.
Lees meer
Woningtekort stijgt naar 410.000: 'Huren vrije sector zullen verder stijgen'
Er is in Nederland inmiddels een tekort van zo'n 410.000 woningen doordat het aantal huishoudens sterker is gestegen dan de huizenvoorraad. Naar verwachting zal het aantal huurwoningen afnemen en zijn investeringen in nieuwe huurwoningen dus hard nodig. Het woningtekort is toegenomen doordat er vorig jaar ruim 80.000 huishoudens bij zijn gekomen en de woningvoorraad met slechts 70.000 huizen is gegroeid. Dat schrijft adviesbureau Capital Value in het jaarlijkse rapport over de woningmarkt.
Lees meer
Opvallende stijging: hypotheekrenteaftrek levert huiseigenaren bijna tien miljard op
In 2024 hadden huiseigenaren 9,5 miljard belastingvoordeel. Dat was 600 miljoen meer dan het jaar ervoor. De toename kwam vooral door de gestegen hypotheekrente en doordat huizenkopers hogere schulden aangingen. Lage inkomens profiteren in euro’s het minst, maar in verhouding tot hun inkomen het meest.
Lees meer
Huizenkopers en verkopers vaker lijnrecht tegenover elkaar: 'Gebreken over het hoofd gezien
De oververhitte woningmarkt leidt steeds vaker tot spanningen tussen kopers en verkopers. Er was vorig jaar een flinke stijging van het aantal juridische conflicten, doordat er later bijvoorbeeld verborgen gebreken worden geconstateerd. Dat blijkt uit cijfers die Stichting Achmea Rechtsbijstand vandaag publiceert.
Lees meer

Met ons in gesprek?