Nieuws

CBS: woninghuren het hardst omhoog sinds 2014

Per 1 juli mochten de sociale huren weer verhoogd worden, en dat lieten de huurbazen zich niet tweemaal zeggen. Ook de vrije huren stegen flink. Gemiddeld waren de huren in juli 3% hoger dan een jaar eerder, meldt het CBS vrijdag. Dat is de grootste stijging sinds 2014.

CBS: woninghuren het hardst omhoog sinds 2014

De huren van sociale huurwoningen stegen gemiddeld met 2,6%, nadat vorig jaar de huren door het kabinet tot en met juni 2022 waren bevroren vanwege de coronacrisis. Daarna mochten de sociale huren met een vast bedrag omhoog: maximaal €50 voor middeninkomens en maximaal €100 voor hoge inkomens. Huren onder €300 mochten met €25 verhoogd worden, ongeacht het inkomen van de huurder.

Bij de huren in de vrije sector was sprake van een prijsstijging van 3,8% ten opzichte van vorig jaar. Deze huren mochten stijgen met de inflatie plus 1%. De overheid heeft vorig jaar de maximale huurverhoging in de vrije sector tot 1 mei 2024 begrensd tot de inflatie plus 1%. Dat betekent dat verhuurders volgend jaar wel de enorme inflatie aan hun huurders kunnen doorberekenen.

Bij een huurderswisseling is de huurbaas niet gebonden aan de maxima. Huurwoningen die tussen 1 juli 2021 en 1 juli 2022 van bewoner wisselden hadden in juli 2022 een huurprijs die gemiddeld 9,8% hoger lag, meldt het CBS.

BEKIJK OOK:

ABN Amro: huren in vrije sector omhoog door maatregelen overheid

Van de vier grote gemeenten zijn de huren in Amsterdam met gemiddeld 3,6% het sterkst gestegen: de huren exclusief bewonerswisselingen stegen hier in 2022 gemiddeld met 2,5%. Op provinciaal niveau stegen de huren in Noord-Holland het hardst, met gemiddeld 3,4% vergeleken met een jaar eerder. Bewonerswisselingen hadden in Noord-Holland met 1% ook het grootste effect op de huurstijging.

’Zorgwekkend’

In een reactie zegt de Woonbond de sterkste stijging sinds 2014 ’zorgwekkend’ te vinden. „Aangezien de hogere huur gepaard gaat met een hogere energierekening. Wonen wordt bij elkaar voor huurders dus rap duurder”, aldus de belangenvereniging voor huurders.

De Woonbond wijst erop dat eerder met corporaties en minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) is afgesproken dat ruim 500.000 hurende huishoudens met een laag inkomen en hoge huur huurverlaging krijgen in 2024. Maar dat is volgens de huurdersbelangenvereniging niet voldoende.

De bond wil dat de huren ook volgend jaar al omlaag gaan en de huurtoeslag stijgt. „Alle zeilen moeten bij om te zorgen dat huurders met een krappe beurs niet kopje onder gaan.”

Meer posts

Huizenprijzen stijgen volgens Rabobank komende jaren telkens met 5 procent
Koopwoningen worden volgend jaar 4,8 procent duurder, verwacht Rabobank. Het jaar erop komt er nog eens 5,5 procent bij. Die stijging is waarschijnlijk groter dan de groei van de cao-lonen, waardoor veel huizenzoekers nog meer moeite krijgen om een betaalbare woning te vinden.
Lees meer
‘Huizen 8,8 procent duurder in 2025’, ondanks verkoop van huurwoningen door beleggers
De Nederlandse huizenmarkt blijft krap ondanks een aanzienlijke toename van het aanbod door de verkoop van huurwoningen door beleggers. Daardoor stijgen volgens economen van de Rabobank de huizenprijzen dit jaar gemiddeld met 8,8 procent, gevolgd door 4,8 procent in 2026 en 5,5 procent in 2027.
Lees meer
Steeds meer woningen zonder aansluiting op gas
Er is een flinke toename van het aantal woningen dat zonder aardgas wordt verwarmd. In 2024 deed 11,2 procent van de woningen het zonder aardgas, terwijl het twee jaar eerder nog 8,7 procent was. Voor verwarming maken deze woningen meestal gebruik van een warmtepomp of stadsverwarming.
Lees meer
Mensen met hoge huur kunnen straks ook huurtoeslag krijgen
Huurders die maandelijks veel geld kwijt zijn aan de huur kunnen vanaf 2026 ook huurtoeslag aanvragen. Ze mogen dan niet te veel geld verdienen en bezitten. Door de nieuwe regels komen 170.000 extra mensen in aanmerking voor de toeslag. De huurtoeslag is bedoeld om mensen te helpen met de kosten van wonen. Toch komen huurders met een huur boven de 900 euro nu helemaal niet in aanmerking voor de toeslag. Dat gaat veranderen.
Lees meer

Met ons in gesprek?