Nieuws

CBS: woninghuren het hardst omhoog sinds 2014

Per 1 juli mochten de sociale huren weer verhoogd worden, en dat lieten de huurbazen zich niet tweemaal zeggen. Ook de vrije huren stegen flink. Gemiddeld waren de huren in juli 3% hoger dan een jaar eerder, meldt het CBS vrijdag. Dat is de grootste stijging sinds 2014.

CBS: woninghuren het hardst omhoog sinds 2014

De huren van sociale huurwoningen stegen gemiddeld met 2,6%, nadat vorig jaar de huren door het kabinet tot en met juni 2022 waren bevroren vanwege de coronacrisis. Daarna mochten de sociale huren met een vast bedrag omhoog: maximaal €50 voor middeninkomens en maximaal €100 voor hoge inkomens. Huren onder €300 mochten met €25 verhoogd worden, ongeacht het inkomen van de huurder.

Bij de huren in de vrije sector was sprake van een prijsstijging van 3,8% ten opzichte van vorig jaar. Deze huren mochten stijgen met de inflatie plus 1%. De overheid heeft vorig jaar de maximale huurverhoging in de vrije sector tot 1 mei 2024 begrensd tot de inflatie plus 1%. Dat betekent dat verhuurders volgend jaar wel de enorme inflatie aan hun huurders kunnen doorberekenen.

Bij een huurderswisseling is de huurbaas niet gebonden aan de maxima. Huurwoningen die tussen 1 juli 2021 en 1 juli 2022 van bewoner wisselden hadden in juli 2022 een huurprijs die gemiddeld 9,8% hoger lag, meldt het CBS.

BEKIJK OOK:

ABN Amro: huren in vrije sector omhoog door maatregelen overheid

Van de vier grote gemeenten zijn de huren in Amsterdam met gemiddeld 3,6% het sterkst gestegen: de huren exclusief bewonerswisselingen stegen hier in 2022 gemiddeld met 2,5%. Op provinciaal niveau stegen de huren in Noord-Holland het hardst, met gemiddeld 3,4% vergeleken met een jaar eerder. Bewonerswisselingen hadden in Noord-Holland met 1% ook het grootste effect op de huurstijging.

’Zorgwekkend’

In een reactie zegt de Woonbond de sterkste stijging sinds 2014 ’zorgwekkend’ te vinden. „Aangezien de hogere huur gepaard gaat met een hogere energierekening. Wonen wordt bij elkaar voor huurders dus rap duurder”, aldus de belangenvereniging voor huurders.

De Woonbond wijst erop dat eerder met corporaties en minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) is afgesproken dat ruim 500.000 hurende huishoudens met een laag inkomen en hoge huur huurverlaging krijgen in 2024. Maar dat is volgens de huurdersbelangenvereniging niet voldoende.

De bond wil dat de huren ook volgend jaar al omlaag gaan en de huurtoeslag stijgt. „Alle zeilen moeten bij om te zorgen dat huurders met een krappe beurs niet kopje onder gaan.”

Meer posts

ABN Amro slaat alarm over woningmarkt: ‘Hoger risico op leegstand’
Nederland heeft een overschot van miljoenen eengezinswoningen en moet de nieuwbouwkoers drastisch verleggen. Dat stelt ABN Amro, dat zelfs vreest voor leegstand en waardedalingen zodra de babyboomgeneratie overlijdt.
Lees meer
Er dreigt stilstand op de woningmarkt als niet wordt ingegrepen
De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, hogere bouwkosten en hoge energieprijzen leiden tot minder vertrouwen bij huizenkopers. Experts trekken aan de bel en waarschuwen voor de eerste signalen van een afkoelende woningmarkt.
Lees meer
Koopwoningen weer fors duurder, maar prijsstijging neemt af
Bestaande koopwoningen waren in april gemiddeld 4,3 procent duurder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers van het Kadaster. Daarmee vlakt de stijging verder af. In maart lagen de huizenprijzen nog 5 procent hoger dan diezelfde maand vorig jaar.
Lees meer
Heinen blijft erbij: aan hypotheekrenteaftrek wordt niet getornd
Ook al ligt het politiek gevoelig, Eelco Heinen blijft erbij dat dit kabinet de hypotheekrenteaftrek niet zal versoberen om een dreigend gat in de begroting van enkele miljarden euro's te dichten. Dat zegt de minister van Financiën in het wekelijkse gesprek op RTL Z.
Lees meer

Met ons in gesprek?