Nieuws

Eigen huis voorlopig niet betaalbaarder: ‘Twee modale inkomens onvoldoende voor gemiddelde woning’

De huizenprijzen zullen volgend jaar naar verwachting met 3 procent dalen en in 2024 met nog eens 1,5 procent, meldt Rabobank. Maar dat betekent niet dat woningen beter betaalbaar worden. Zo is de hypotheekrente erg hoog, waardoor mensen maandelijks meer kwijt zijn aan een hypotheek. En door de gestegen kosten voor levensonderhoud, blijft er minder geld over voor de aankoop van een woning.

Eigen huis voorlopig niet betaalbaarder: ‘Twee modale inkomens onvoldoende voor gemiddelde woning’

Rabobank denkt dat de huizenprijzen in alle regio’s in Nederland zullen dalen. De stevigste daling zal in Amsterdam zijn, met daarbij de omliggende regio’s als Haarlem, Zaanstreek en IJmond. Daar dalen de prijzen volgend jaar met zo’n 4 procent, is de verwachting. In Zeeland wordt de lichtste daling verwacht, waarmee de huizenprijzen in die regio nagenoeg gelijk zijn aan die van dit jaar.

Maar de dalende huizenprijzen leiden, door onder meer de gestegen hypotheekrente, niet automatisch tot meer verkoop. ,,Een hogere rente betekent dat mensen ten opzichte van hun inkomen fors minder kunnen lenen voor een huis. En dus ook minder kunnen bieden”, legt woningmarkteconoom Carola de Groot uit. Zelfs als men er wel in slaagt de financiering rond te krijgen, betalen mensen veel meer voor hun hypotheek. ,,Inmiddels zijn zelfs twee modale jaarinkomens onvoldoende om een gemiddeld geprijsde woning te kopen”, aldus De Groot. Daarmee blijft een koopwoning voor veel starters iets onbereikbaars.

Slinkend vertrouwen

De econoom verwacht bovendien dat de vraag zal afnemen, omdat ook boodschappen en energie flink duurder zijn geworden. Daardoor blijft er onderaan de streep minder over voor een nieuwe woning. ,,Dit leidt waarschijnlijk tot extra vraaguitval. Ook het slinkende vertrouwen in de huizenmarkt drukt de vraag naar koopwoningen”, meldt De Groot.

Rabobank verwacht dat het aantal verkochte woningen dit jaar uitkomt op 188.000, in totaal zo'n 38.000 minder dan vorig jaar. Voor volgend jaar is de verwachting van de bank dat er weer minder huizen worden verkocht, zo’n 179.000. In 2024 trekt het aantal transacties wel weer aan. ,,We denken namelijk dat de kapitaalmarktrentes tegen die tijd weer wat zijn gedaald, waardoor, in combinatie met de gedaalde huizenprijzen, de vraag naar koopwoningen ook weer wat aantrekt”, aldus De Groot.

‍

‍

Meer posts

Huizenmarkt koelt verder af: prijsdaling en minder verkopen in augustus
De prijzen van bestaande koopwoningen blijven afkoelen. Vergeleken met een jaar geleden resteert slechts een kleine plus.
Lees meer
Kabinet komt met plan voor snelle woningbouw om huizentekort aan te pakken
Het kabinet gaat de woningnood aanpakken met het zogenoemde Actieplan Versnelling Woningbouw. Daarin staan vijftig punten die grotendeels al bekend waren. Het plan moet de bouw van huizen versnellen, maar daarmee is het woningtekort niet zomaar opgelost.
Lees meer
Meer hypotheekrenteaftrek door hogere taks: geluk bij ongeluk voor woningeigenaar in Prinsjesdagstukken
De lastenverhogingen die het kabinet-Jetten volgend jaar wil invoeren, komen voor woningbezitters iets minder hard aan. Zij krijgen daardoor namelijk ook meer ruimte om de hypotheekrente af te trekken, ook al wilden D66 en CDA dat eigenlijk voorkomen.
Lees meer
Huizenprijzen stijgen ook komende twee jaar, ondanks groter aanbod
Hoewel de woningmarkt afkoelt doordat er meer huizen worden aangeboden, blijven de prijzen dit en volgend jaar stijgen. Er komen wel meer woningen op de markt, maar het aanbod is niet groot genoeg om aan de vraag te voldoen. Wel neemt de prijsstijging geleidelijk af.
Lees meer

Met ons in gesprek?