Nieuws

Gemiddelde WOZ-waarde stijgt naar nieuwe recordhoogte: 315.000 euro

De gemiddelde WOZ-waarde van woningen is opnieuw naar een recordhoogte gestegen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Op 1 januari 2022 steeg de waarde met 8,6 procent vergeleken met een jaar eerder en werd een gemiddelde woningwaarde van 315.000 euro bereikt in Nederland.

Gemiddelde WOZ-waarde stijgt naar nieuwe recordhoogte: 315.000 euro

Gemeenten stellen jaarlijks de WOZ-waarde (Waardering Onroerende Zaken) van elke woning in Nederland vast door te kijken naar de huizenprijzen van een jaar eerder. Daardoor gaat deze waarde met een jaar vertraging omhoog als de huizenprijzen stijgen. Deze indicatie van de waarde van huizen is belangrijk voor huizenbezitters, omdat bijvoorbeeld de hoogte van een aantal belastingen hierop wordt berekend.

In de gemeente Amsterdam maken de huizenprijzen de op één na laagste stijging door van alle gemeenten. De WOZ-waarde steeg hier ten opzichte van 2021 slechts met 2,1 procent. In Noardeast-Fryslân, de Friese gemeente waar onder andere de stad Dokkum deel van uitmaakt, stegen de huizenprijzen relatief het meest met 19,5 procent. Van de vier grootste steden stegen de huizenprijzen in Rotterdam het hardst met 11,4 procent. De gemiddelde WOZ-waarde is in Bloemendaal met 828.000 euro het hoogst en in Pekela het laagst met 167.000 euro.

Woningbezitters moeten vaak meer belasting betalen als de WOZ-waarde omhoog gaat. Dat komt omdat gemeenten de onroerendezaakbelasting (ozb) en soms ook de rioolheffing hierop baseren. Ook sommige andere belastingen kunnen worden vastgesteld op basis van de WOZ-waarde, zoals de schenkbelasting en erfbelasting. Aan de andere kant kan de hypotheekrente soms omlaag na een stijging van de WOZ-waarde en wordt het bovendien makkelijker om een huis te verkopen, zo schrijft de Vereniging Eigen Huis op haar website.

Meer posts

Opvallende stijging: hypotheekrenteaftrek levert huiseigenaren bijna tien miljard op
In 2024 hadden huiseigenaren 9,5 miljard belastingvoordeel. Dat was 600 miljoen meer dan het jaar ervoor. De toename kwam vooral door de gestegen hypotheekrente en doordat huizenkopers hogere schulden aangingen. Lage inkomens profiteren in euro’s het minst, maar in verhouding tot hun inkomen het meest.
Lees meer
Huizenkopers en verkopers vaker lijnrecht tegenover elkaar: 'Gebreken over het hoofd gezien
De oververhitte woningmarkt leidt steeds vaker tot spanningen tussen kopers en verkopers. Er was vorig jaar een flinke stijging van het aantal juridische conflicten, doordat er later bijvoorbeeld verborgen gebreken worden geconstateerd. Dat blijkt uit cijfers die Stichting Achmea Rechtsbijstand vandaag publiceert.
Lees meer
Rabobank en Obvion beperken mogelijkheden voor aflossingsvrije hypotheek
Bij Rabobank en Obvion Hypotheken kan vanaf 11 mei nog maximaal 30 procent van de woningwaarde met een aflossingsvrije hypotheek worden gefinancierd. In Nederland zijn in het verleden veel aflossingsvrije hypotheken afgesloten. Toezichthouders zien dat als een risico.
Lees meer
Gemiddelde huurprijs voor vrijesectorwoning stijgt naar 1.838 euro per maand
De huurprijs van woningen in de vrije huursector bedroeg in het laatste kwartaal van 2025 gemiddeld 1.838 euro. Er is vooral veel vraag naar woningen met huurprijzen onder de 1.500 euro, maar het aanbod in die categorie wordt steeds kleiner.
Lees meer

Met ons in gesprek?