Nieuws

Huurhuizen in vrije sector verdwijnen ook in middensegment snel van de markt

Huurders konden in het afgelopen kwartaal weer uit minder huizen kiezen. Het aantal beschikbare woningen in de vrije huursector daalde met ruim 35 procent, meldt verhuurplatform Pararius. Door de krapte nam de gemiddelde huurprijs per vierkante meter harder toe dan de inflatie. In het laatste kwartaal van 2024 zag Pararius het aantal huurhuizen ook al krimpen, toen met 40 procent. Het verschil tussen vraag en aanbod is het zichtbaarst in het goedkoopste segment. Daar liggen de huren tussen de 1.185 en 1.500 euro per maand.

Huurhuizen in vrije sector verdwijnen ook in middensegment snel van de markt

Het valt Pararius op dat de krapte in het middensegment ook toeneemt. Dat zijn woningen met huren tussen de 1.500 tot 2.000 euro. Vorig kwartaal zat een op de drie aangeboden huurhuizen in dit segment. "Deze verschuiving wijst erop dat huurders, vooral gedwongen door krapte of prijsopdrijving in het lagere segment, hun blik verleggen naar duurdere woningen", schrijft het verhuurplatform.

Afgelopen kwartaal kwamen 12.677 vrijesectorhuurwoningen vrij. Dat berekende Pararius met gegevens van zijn eigen verhuurplatform, huurwoningen.nl en andere openbare bronnen. Gemiddeld telde de organisatie 47 reacties per woning. Vorig jaar waren dat er 32.

De huurprijzen stijgen sinds lange tijd weer sneller dan de inflatie. Nieuwe huurders moesten gemiddeld 19,64 euro per vierkante meter per maand betalen, een stijging van bijna 10 procent. Het komt neer op 1.780,67 euro per maand voor een gemiddelde huurwoning. Hieronder zie je hoe de gemiddelde huurprijs per vierkante meter in de afgelopen jaren steeg.

Huurprijzen stegen verder in eerste kwartaal 2025

Een vrijesectorhuurhuis blijft zo voor veel woningzoekers onbereikbaar, concludeert Pararius. Verhuurders eisen vaak dat huurders een bruto maandinkomen van drie keer de huur verdienen.

Begin dit jaar verdwenen 14.340 huurwoningen van de markt, waardoor de huurmarkt nog krapper is geworden. Veel verhuurders verkopen hun woningen als gevolg van nieuwe regels die vorig jaar zijn ingevoerd in de strijd tegen huurverhogingen. Daardoor levert het verhuren van een woning minder op.

Starters op de koopmarkt profiteren wel van de toename van voormalige huurwoningen. Het aantal hypotheekaanvragen zit bij die doelgroep in de lift.

Meer posts

Modale starter op woningmarkt heeft niets aan recordaanbod: in Flevoland zelfs nog maar 1 op de 1000 woningen binnen bereik
Voor huizenzoekers met een modaal inkomen is de situatie verslechterd ondanks het recordaanbod van woningen. Een modale starter zonder spaargeld of hulp van familie, kan nog maar 1 op de 100 beschikbare woningen kopen. In Flevoland zelfs maar 1 op de 1000.
Lees meer
Wonen op het water is niet goedkoop: woonboot is duurder dan huis
Woonboten lijken gemiddeld goedkoper dan gewone huizen, maar dat komt vooral doordat ze vaak een stuk kleiner zijn dan een reguliere woning. Per vierkante meter betaal je voor een woonboot juist ruim 20 procent meer. Vorig jaar werden 235 woonboten verkocht via makelaars, blijkt uit cijfers van NVM-datadochter Brainbay. De gemiddelde woonboot kostte 466.000 euro. Voor een reguliere woning werd gemiddeld 494.000 euro betaald.
Lees meer
Kabinet wil 100.000 woningen bouwen, maar regels zitten investeerders in de weg
Het kabinet wil elk jaar 100.000 woningen bouwen, maar volgens partijen uit de woningbouw gaat dat met het huidige beleid niet lukken. Beleggers en verhuurders investeren steeds minder in woningen, terwijl de kosten en risico's oplopen.
Lees meer
Afname huuraanbod dwingt jongeren persoonlijke keuzes uit te stellen
Afname huuraanbod dwingt jongeren persoonlijke keuzes uit te stellen
Lees meer

Met ons in gesprek?