Nieuws

’Hypotheekrente lager en stabieler’

De hypotheekrente is dit jaar heel stabiel, al is het op een veel hoger niveau dan enige jaren geleden. Volgens De Hypotheekshop is de trend dat de hypotheekrente lager wordt maar ook stabieler dan in de jaren ervoor.

’Hypotheekrente lager en stabieler’

Sinds de jaren tachtig, toen de hypotheekrente boven 12% piekte, was er een dalende trend. Van 6% rond de eeuwwisseling ging het richting 1% drie jaar geleden. Inmiddels fluctueert de rente – gemeten als de vijfjaarsrente – alweer langere tijd rond 4%.

Volgens De Hypotheekshop is de stabiliteit en de nog steeds historisch lage hypotheekrente positief voor huizenbezitters en -kopers. „Het brengt rust en vertrouwen in de oververhitte koopwoningmarkt, die kampt met aanhoudende schaarste. De verwachting van economen tot eind 2025 is dat zowel de korte als de middellange hypotheekrente zullen dalen.”

Trend

De Hypotheekshop constateert dat de trend van een dalende hypotheekrente van de afgelopen decennia een aantal redenen heeft die niet opeens zomaar gaan veranderen. „Ten eerste groeit de wereldeconomie langzamer, waardoor bedrijven en mensen minder geld lenen voor investeringen en aankopen. Daarnaast sparen mensen meer, vooral omdat de bevolking ouder wordt. Technologische vooruitgang speelt ook een rol. Bedrijven hebben minder kapitaal nodig voor investeringen omdat processen efficiënter worden door technologie en automatisering. Deze factoren samen zorgen voor een structureel lagere rente, waardoor lenen goedkoper wordt maar sparen ook minder oplevert.”

Nu verwacht de adviesketen een stabilisering op het nieuwe niveau, onder meer vanwege het grote aantal geldverstrekkers. „Dat werkt twee kanten op. Door de concurrentie kan een te grote verhoging een aanbieder uit de markt prijzen. De marges die geldverstrekkers momenteel maken op hypotheken zijn mede hierdoor het laagst in 15 jaar. Daarnaast worden verhogingen en verlagingen gespreid in de tijd doordat aanbieders elk hun eigen tempo hebben waarin rentewijzigingen worden doorgevoerd.”

Meer posts

Huizenprijzen isoleren alleenstaande starters: 272.000 euro spaargeld nodig
De huizenprijzen in Nederland zijn sinds 2013 bijna verdubbeld en voor alleenstaande starters maakt dat het kopen van een huis nóg moeilijker. Gemiddeld is er naast een maximale hypotheek 272.000 euro spaargeld nodig.
Lees meer
Huizenprijzen stijgen nóg harder dan verwacht: 'Wij waren ook verrast'
De huizenprijzen stijgen nog harder dan verwacht. ABN AMRO heeft de verwachte prijsstijging voor dit jaar nogmaals naar boven bijgesteld. De belangrijkste redenen zijn de inkomensgroei en het tekort aan nieuwe woningen. Voor 2026 wordt wel een afname van de stijging voorspeld.
Lees meer
Woningprijzen blijven opvallend genoeg onverbiddelijk stijgen
Niet alleen het aantal verkochte woningen blijft stijgen, maar ook de prijzen. In augustus waren bestaande koopwoningen gemiddeld 7,9 procent duurder dan een jaar eerder. De gemiddelde transactieprijs is 486.190 euro. Van afkoeling lijkt geen sprake. "Ondanks alles gaat de woningmarkt door", zegt woningmarktexpert Matthieu Zuidema van het Kadaster. "Je zou denken dat het lage consumentenvertrouwen, de toch wel hoge rente, de economische onzekerheid en de handelsoorlog iets zouden afremmen. Maar die woningmarkt gaat gestaag verder."
Lees meer
Nederlanders sluiten meer nieuwe hypotheken af, oudere woningkopers lenen minder dan jongeren
Nederlanders sluiten meer nieuwe hypotheken af, oudere woningkopers lenen minder dan jongeren.
Lees meer

Met ons in gesprek?