Nieuws

Minder woningen opgeleverd dan vorig jaar, maar corporaties zijn actiever

In het eerste halfjaar zijn minder woningen opgeleverd dan in dezelfde periode vorig jaar. Woningcorporaties hebben wel meer sociale woningen neergezet, al blijven de afgesproken aantallen nog mijlenver uit beeld.

Minder woningen opgeleverd dan vorig jaar, maar corporaties zijn actiever

Er kwamen in het eerste halfjaar 32.7000 nieuwe koop- en huurwoningen bij, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) woensdag. In dezelfde periode vorig jaar waren dat er 34.000.

Daarmee loopt de woningbouw achter op vorig jaar. Toen werden 73.335 nieuwe woningen opgeleverd. De doelstelling, die het huidige kabinet van het vorige heeft overgenomen, is om jaarlijks 100.000 woningen toe te voegen. Naast nieuwbouw ontstaan er ook woningen door splitsing en transformaties. Daarnaast verdwijnen woningen door sloop en samenvoeging.

Woningcorporaties

In de eerste helft van dit jaar zijn er circa 8200 nieuwbouwwoningen van woningcorporaties bijgekomen. In dezelfde periode vorig jaar waren dat er 6300. Corporaties slopen en verkopen echter ook woningen. Vorig jaar voegden corporaties daarom per saldo maar 7209 sociale huurwoningen toe aan het eigen bezit.

In juni 2022 maakten de corporaties ‘prestatieafspraken’ met minister de Hugo de Jonge. Om het huidige tekort aan sociale huurwoningen en de wachtlijsten aan te pakken moest het bouwtempo omhoog van circa 15.000 de afgelopen jaren naar bijna 30.000 richting 2030. Doel is dat corporaties 250.000 sociale huurwoningen bijgebouwd hebben in 2030. Daarnaast is dezelfde periode 50.000 middenhuurwoningen neerzetten.

Doordat de woningbouw in zijn geheel is teruggevallen, terwijl de corporaties meer woningen neerzetten, is het aandeel van corporatiewoningen in de nieuwbouw groter geworden. Corporatiewoningen maakten 25% uit van de totale nieuwbouw in de eerste helft van 2024. Dat is een stijging vergeleken met zowel de eerste helft van 2023 (18%) als de tweede helft van 2023 (20%).

Gemeenten

Op gemeenteniveau zijn er verschillen op het gebied van eigenaren van nieuwbouwwoningen. Zo zijn in de gemeenten IJsselstein en De Bilt 100% van de nieuwbouwwoningen van corporaties. Er zijn ook gemeenten waar corporatiewoningen juist in het eerste half jaar ontbraken, constateert het CBS.

In Leiden zijn meer dan 500 nieuwbouwwoningen opgeleverd, maar geen van deze woningen vallen onder de corporatiewoningen. In Veenendaal, Vlaardingen, Dijk en Waard, Amstelveen en Alkmaar zijn meer dan 200 nieuwbouwwoningen opgeleverd zonder dat in deze gemeenten corporatiewoningen deel uitmaken van de nieuwbouw.

In absolute aantallen zijn in Amsterdam en Nijmegen de meeste corporatiewoningen gerealiseerd.

Meer posts

Experts hekelen verkoop huurwoningen: 'Overheid heeft huursector uitgerookt'
De vrees van experts is twee jaar na de invoering van de Wet betaalbare huur uitgekomen: verhuurders verkopen massaal hun woningen. Lezers vroegen zich af of er voor hen echt geen winst meer te behalen valt. "De huursector is uitgerookt."
Lees meer
Meer huizen ‘besmet’ na prijsverlaging: ‘Dan loop je tegen een muur aan’
Bij flink wat huizen moest de vraagprijs het afgelopen kwartaal omlaag. Een op de acht verkopers moest de verwachtingen bijstellen, het hoogste aantal in tweeënhalf jaar tijd.
Lees meer
Prijsstijging van koopwoningen vlakt af, maar huizen blijven duur
Een koopwoning was in juni opnieuw duurder dan een jaar eerder, maar de prijzen stijgen de laatste maanden minder hard. Daarnaast werden in juni meer huizen verkocht, wat erop wijst dat er iets meer beweging in de woningmarkt komt.
Lees meer
Voor gemiddelde huurwoning is maandinkomen van 5.650 euro nodig
De huurprijzen in de vrije sector zijn in het tweede kwartaal gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dat melden woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius. Ruim vier op de tien vrije sector huurwoningen kosten meer dan 2.000 euro per maand.
Lees meer

Met ons in gesprek?