Nieuws

Naast villa’s en herenhuizen zijn ook ’doorsnee woningen’ steeds vaker miljoen waard

Tien jaar geleden waren miljoenenwoningen nog zeldzaam, nu zijn het er bijna 200.000. Het zijn ook lang niet meer alleen villa’s of herenhuizen. Steeds meer doorsnee woningen breken door de grens van een miljoen euro. Zo is het al 3% van de miljoenenwoningen een appartement in een portiekflat.

Naast villa’s en herenhuizen zijn ook ’doorsnee woningen’ steeds vaker miljoen waard

In 2013, op het vorige dieptepunt van de woningmarkt, telde Nederland 4000 woningen van een miljoen euro of meer. In 2023 waren dat er 197.000, blijkt donderdag uit het jaarlijkse rapport over miljoenenwoningen van dataleverancier Calcasa.

Vorig jaar groeide het aantal voor het tiende jaar op rij, maar wel met het bescheiden percentage van 1%. Door de sterk opgelopen hypotheekrentes was het een mager jaar voor de woningmarkt. Inmiddels stijgen de huizenprijzen weer in hoog tempo, zodat ook het aantal miljoenenwoningen nieuwe records gaan breken.

Niet meer vrijstaand

Tien jaar geleden was bijna driekwart van de miljoenenhuizen een vrijstaande woning. Nu is dat nog maar iets meer dan de helft. Twee-onder-een-kap-woningen vormen 14% van het bestand, tussenwoningen 13%. Galerijflats staan voorlopig nog op 0%, aldus het overzicht van Calcasa.

Ruim 4 op elke 100 koopwoningen waren vorig jaar meer dan een miljoen kwijt, aldus het onderzoek van Calcasa. Gemiddeld waren ze 1,35 miljoen euro waard.

Randstad

„Tien jaar geleden lagen de miljoenenwoningen voornamelijk in de Randstad”, constateren de onderzoekers. „Tegenwoordig zijn ze overal in Nederland te vinden. Zo hebben gemeenten als Zwolle, Tilburg, Eindhoven, Leeuwarden en Lelystad er veel miljoenenwoningen.

Amsterdam blijft in absolute aantal koploper met ongeveer 20.000 woningen met een waarde van een miljoen of meer. Alleen al aan de Keizersgracht staan er 590, terwijl de Diepenbrockbuurt in de wijk Oud-Zuid daar de duurste buurt van Nederland is met een gemiddelde woningprijs van €2.670.000.

Wassenaar prijkte met zijn villa’s tien jaar geleden nog op de tweede plaats achter Amsterdam, qua aantallen miljoenenwoningen. Nu neemt het diplomatendorp maar een bescheiden achtste stek in met 2900 miljoenenwoningen, achter Den Haag (9350), Rotterdam (4750), Utrecht (3350), Haarlem (3200), Amstelveen (3200) en Heemstede (Heemstede).

Sommige dingen veranderen niet. Zo is de Wassenaarse Konijnenlaan na tien jaar nog steeds de duurste straat van Nederland, met een gemiddelde woningwaarde van €3,1 miljoen. Ook staat Bloemendaal nog steeds aan kop bij de gemeenten met het hoogste percentage miljoenenwoningen. Ongeveer de helft van de koopwoningen valt in die categorie. Laren (45%), Blaricum (41%), Wassenaar (40%) en Heemstede (36%) volgen.

De buurt met de meeste miljoenenwoningen is het Statenkwartier in Den Haag, met 1300 miljoenenwoningen, de Heemsteedse Dreef en omgeving heeft er 1250 en bn’er-enclave Blaricum-dorp komt op 1000. De Haagse Vogelwijk en Kralingen-Oost in Rotterdam zitten ook rond die score.

In Rotterdam krijg je van de grootste steden voor een miljoenenwoning het meeste waar voor je geld. Elke miljoen euro is hier goed voor ongeveer 177 vierkante meter. In Den Haag en Utrecht is dit respectievelijk 165 en 163 vierkante meter. In Amsterdam is het slechts 125 vierkante meter per miljoen euro.

Meer posts

Huizen weer flink duurder, gemiddelde woning kost nu bijna half miljoen
De huizenprijzen in Nederland blijven stijgen. In ruim 4 op de 10 Nederlandse gemeenten kost een gemiddelde woning in doorsnee inmiddels meer dan vijf ton. Kijken we naar de cijfers van heel Nederland, dan geldt nu een gemiddelde huizenprijs van ruim 483.000 euro, dat meldt makelaarsorganisatie NVM.
Lees meer
Eindelijk beweging in huizenmarkt: moment om toe te slaan als koper
Voor huizenkopers lijkt het moment aangebroken om toe te slaan. Er is eindelijk meer aanbod en makelaars verwachten dat dit doorzet. Er wordt meer nieuwbouw opgeleverd en de doorstroming komt op gang.
Lees meer
Hypotheekregels op een rijtje : wat verandert er voor jou in 2025 ?
Sinds 1 januari is het een en ander veranderd voor mensen die een huis willen kopen. Zo kunnen alleenstaanden nog (iets) meer lenen. En de studieschuld gaat tóch niet zwaarder meetellen. De nieuwe regels op een rijtje.
Lees meer
Duurdere huizen, hogere huren: dit verandert er op de woningmarkt in 2025
In 2025 stijgen de woningprijzen volgens economen stevig door, nadat de prijzen in 2024 nieuwe hoogtes bereikten. De Nederlandsche Bank rekent voor 2025 op 7,5% hogere huizenprijzen. Een gemiddelde woning zou dan ongeveer €520.000 gaan kosten.
Lees meer

Met ons in gesprek?