Nieuws

Voor grote groep huizenbezitters dreigt einde renteaftrek: risico op toeslagenaffaire 2.0

Voor een grote groep woningeigenaren dreigt het aflopen van hun recht op hypotheekrenteaftrek op een administratief en fiscaal drama uit te lopen. Daarvoor waarschuwen de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) en de Vereniging Eigen Huis.

Voor grote groep huizenbezitters dreigt einde renteaftrek: risico op toeslagenaffaire 2.0

„Niemand weet straks op welk deel nog wel renteaftrek geldt en op welk deel niet’’, zegt NVM Wonen-voorzitter Lana Gerssen. „Er moet een oplossing komen zonder dat mensen gedupeerd worden’’, zegt ook Nico Stolwijk van de Vereniging Eigen Huis. „Als er geen centrale administratie is kun je dat mensen niet aandoen. Niemand heeft bijgehouden hoe het precies zit. De Belastingdienst heeft dit ook niet goed vastgelegd.’’

De hypotheekrente is sinds 2001 nog maar maximaal 30 jaar aftrekbaar. Voor mensen die dertig jaar in één huis wonen is de einddatum klip en klaar, maar voor wie in de tussentijd is verhuisd wordt het onoverzichtelijker.

‘Heel veel mensen doen maar wat’

Ook hypotheekadviseurs houden hun hart vast. „Het is echt één grote puinhoop’’, zegt directeur Rob Vermeulen van Axi-Plan Adviesgroep. „Heel veel mensen doen maar wat. Het is zo’n ingewikkeld systeem geworden, dat kun je ze ook niet kwalijk nemen.’’ Hij maakt zelf ook mee dat mensen bij de aankoop van een nieuw huis denken de lening, en de hypotheekrente, opnieuw over dertig jaar te kunnen spreiden. „Zo werkt het niet’’, benadrukt hij.

„Wij leggen het goed vast, maar ik ben ervan overtuigd dat een groot deel van de mensen niet weet hoe het zit.’’ Hij deelt de vrees van de belangenorganisaties dat dit als een boemerang terug kan komen. „Ik vraag me af of de Belastingdienst die administratie op orde heeft,’’ zegt hij. „Ik voorzie ook heel grote problemen.’’

Ministerie probeert onduidelijkheid te voorkomen

Het ministerie van Financiën laat weten op de hoogte te zijn van het probleem. De uitvoerbaarheid van de eigenwoningregeling is eerder al negatief geëvalueerd. „In 2031 verstrijkt de eerste dertigjaarstermijn voor leningen die zijn afgesloten voor 2001, de Belastingdienst beschikt echter niet over de benodigde informatie om belastingplichtigen hierop te controleren’’, aldus demissionair staatssecretaris Tjebbe van Oostenbruggen (Fiscaliteit en Belastingdienst).

„We zien dit dus al enkele jaren aankomen en werken aan oplossingen, samen met stakeholders zoals banken. Dit doen we om onduidelijkheid voor woningbezitters zoveel mogelijk te voorkomen. Ik wil daarom benadrukken dat het beeld dat de NVM schetst dat dit mogelijk tot een nieuwe affaire kan leiden, niet juist is.’’

De NVM en Vereniging Eigen Huis dringen aan op tempo. „Je kunt dit niet eindeloos vooruitschuiven’’, waarschuwt Stolwijk. „Er moet nu snel duidelijkheid komen voor de huiseigenaar, want het is wel een probleem aan het worden.’’

Meer posts

Voor grote groep huizenbezitters dreigt einde renteaftrek: risico op toeslagenaffaire 2.0
Voor een grote groep woningeigenaren dreigt het aflopen van hun recht op hypotheekrenteaftrek op een administratief en fiscaal drama uit te lopen. Daarvoor waarschuwen de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) en de Vereniging Eigen Huis.
Lees meer
Woningprijzen schieten harder omhoog: ’Koper kan meer bieden door hoger inkomen en lagere rente’
De huizenprijzen in Nederland stijgen dit jaar volgens ABN Amro sterker dan verwacht. De bank heeft haar verwachting bijgesteld naar een stijging van 8 procent, ten opzichte van de eerdere 7 procent. „De prijsgroei wordt vooral gedreven door inkomensgroei en aanbodtekort”, aldus de economen.
Lees meer
Woningen in mei bijna 10% duurder: gemiddeld huis kost €471.875
De prijs van koopwoningen blijft in stevig tempo doorstijgen. In mei waren de prijzen van bestaande koopwoningen gemiddeld 9,7% hoger dan een jaar eerder.
Lees meer
Koopwoningen opnieuw duurder: bekijk hier de stijging in jouw gemeente
De prijzen van bestaande koopwoningen zijn in het eerste kwartaal van 2025 in bijna alle gemeenten gestegen ten opzichte van vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De huizenprijzen stegen gemiddeld met 10,9 procent in de eerste drie maanden van het jaar. De stijgende trend, die in de meeste gemeenten zichtbaar is, zette daarmee door.
Lees meer

Met ons in gesprek?