Nieuws

Aantal hypotheekaanvragen valt terug na forse groei

Mensen hebben in februari minder hypotheken aangevraagd, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). In februari werden 41.576 hypotheken aangevraagd via het platform van HDN. Dat zijn er 1,8% minder dan een jaar eerder.

Aantal hypotheekaanvragen valt terug na forse groei

Daarmee is een einde gekomen aan de groei van de hypotheekmarkt. In januari groeide de hypotheekmarkt nog met 28% door de aangekondigde renteverhogingen van veel hypotheekaanbieders.

De hypotheekmarkt liet sinds oktober 2023 een groei zien, maar die groei vlakte de afgelopen maanden af. In oktober 2024 was de groei met 50% het grootst. In november bedroeg de groei 40% en in december bijna 30%.

Kopers

Net zoals in de afgelopen twee jaar, zijn er in februari meer aanvragen gedaan voor de aankoop van een woning. Kopers vroegen vorige maand 23.702 hypotheken aan. Het aantal aanvragen bedoeld voor een oversluiting of verhoging kwam uit op 17.874.

Huizenkopers hebben ook hogere hypotheken aangevraagd. Het gemiddelde bedrag lag in februari op €366.553, 4,3% meer dan een jaar geleden. De gemiddelde marktwaarde was €501.228, een stijging van 6,6% ten opzichte van februari 2024. De marktwaarde is daarmee volgens HDN gedaald naar het niveau van september 2024.

Het aantal hypotheekaanvragen voor nieuwbouwwoningen daalde vorige maand met 4,6% tot 5446. Van het totale aantal aanvragen was ruim 13% bestemd voor een nieuwbouwwoning.

Meer posts

Woningtekort stijgt naar 410.000: 'Huren vrije sector zullen verder stijgen'
Er is in Nederland inmiddels een tekort van zo'n 410.000 woningen doordat het aantal huishoudens sterker is gestegen dan de huizenvoorraad. Naar verwachting zal het aantal huurwoningen afnemen en zijn investeringen in nieuwe huurwoningen dus hard nodig. Het woningtekort is toegenomen doordat er vorig jaar ruim 80.000 huishoudens bij zijn gekomen en de woningvoorraad met slechts 70.000 huizen is gegroeid. Dat schrijft adviesbureau Capital Value in het jaarlijkse rapport over de woningmarkt.
Lees meer
Opvallende stijging: hypotheekrenteaftrek levert huiseigenaren bijna tien miljard op
In 2024 hadden huiseigenaren 9,5 miljard belastingvoordeel. Dat was 600 miljoen meer dan het jaar ervoor. De toename kwam vooral door de gestegen hypotheekrente en doordat huizenkopers hogere schulden aangingen. Lage inkomens profiteren in euro’s het minst, maar in verhouding tot hun inkomen het meest.
Lees meer
Huizenkopers en verkopers vaker lijnrecht tegenover elkaar: 'Gebreken over het hoofd gezien
De oververhitte woningmarkt leidt steeds vaker tot spanningen tussen kopers en verkopers. Er was vorig jaar een flinke stijging van het aantal juridische conflicten, doordat er later bijvoorbeeld verborgen gebreken worden geconstateerd. Dat blijkt uit cijfers die Stichting Achmea Rechtsbijstand vandaag publiceert.
Lees meer
Rabobank en Obvion beperken mogelijkheden voor aflossingsvrije hypotheek
Bij Rabobank en Obvion Hypotheken kan vanaf 11 mei nog maximaal 30 procent van de woningwaarde met een aflossingsvrije hypotheek worden gefinancierd. In Nederland zijn in het verleden veel aflossingsvrije hypotheken afgesloten. Toezichthouders zien dat als een risico.
Lees meer

Met ons in gesprek?