Nieuws

Aantal hypotheekaanvragen valt terug na forse groei

Mensen hebben in februari minder hypotheken aangevraagd, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). In februari werden 41.576 hypotheken aangevraagd via het platform van HDN. Dat zijn er 1,8% minder dan een jaar eerder.

Aantal hypotheekaanvragen valt terug na forse groei

Daarmee is een einde gekomen aan de groei van de hypotheekmarkt. In januari groeide de hypotheekmarkt nog met 28% door de aangekondigde renteverhogingen van veel hypotheekaanbieders.

De hypotheekmarkt liet sinds oktober 2023 een groei zien, maar die groei vlakte de afgelopen maanden af. In oktober 2024 was de groei met 50% het grootst. In november bedroeg de groei 40% en in december bijna 30%.

Kopers

Net zoals in de afgelopen twee jaar, zijn er in februari meer aanvragen gedaan voor de aankoop van een woning. Kopers vroegen vorige maand 23.702 hypotheken aan. Het aantal aanvragen bedoeld voor een oversluiting of verhoging kwam uit op 17.874.

Huizenkopers hebben ook hogere hypotheken aangevraagd. Het gemiddelde bedrag lag in februari op €366.553, 4,3% meer dan een jaar geleden. De gemiddelde marktwaarde was €501.228, een stijging van 6,6% ten opzichte van februari 2024. De marktwaarde is daarmee volgens HDN gedaald naar het niveau van september 2024.

Het aantal hypotheekaanvragen voor nieuwbouwwoningen daalde vorige maand met 4,6% tot 5446. Van het totale aantal aanvragen was ruim 13% bestemd voor een nieuwbouwwoning.

Meer posts

Hoe de woningmarkt het onmogelijk maakt om terug te verhuizen naar je oude dorp of stad
Het wordt steeds moeilijker om terug te keren naar je roots. Mensen die willen verhuizen naar de regio waar ze zijn opgegroeid, lopen tegenwoordig vaak vast op een gebrek aan (betaalbare) woningen.
Lees meer
Nieuwbouwwoningen zijn in trek bij senioren en dat zorgt voor ruimte op de markt
Senioren van 55 jaar en ouder hebben tussen 2018 en 2024 ruim een kwart van alle nieuwbouwwoningen en meer dan de helft van alle nieuwbouwappartementen gekocht. Ook lieten zij in die periode jaarlijks zo'n zevenduizend koopwoningen achter. Dat is opvallend, zegt onderzoeker Hans Wisman van het Kadaster. Lang werd gedacht dat senioren liever niet verhuizen en ervoor kiezen om in hun eigen vertrouwde woonomgeving te blijven zitten. Maar dat blijkt niet te kloppen. "We zien dat ze wel degelijk willen verhuizen. En dat niet alleen: ook over grotere afstanden dan jongeren", zegt Wisman.
Lees meer
Bestaande koopwoningen ruim 5 procent duurder in februari
Bestaande koopwoningen waren in februari gemiddeld 5,4 procent duurder dan een jaar eerder. Dat constateren het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster op basis van de recentste cijfers. In januari stegen de prijzen ook met 5,4 procent op jaarbasis.
Lees meer
Ook ABN AMRO beperkt mogelijkheden voor aflossingsvrije hypotheek
ABN AMRO gaat de mogelijkheden beperken om een aflossingsvrije hypotheek af te sluiten. Vanaf 1 juni mag met een aflossingsvrije hypotheek maximaal 30 procent van de woningwaarde worden gefinancierd. Rabobank en ASN Bank kondigden recent al vergelijkbare maatregelen aan.
Lees meer

Met ons in gesprek?