Nieuws

’Dalende huizenprijzen remmen nieuwbouw verder’

Nieuwbouw van woningen staat al zwaar onder druk door de stijgende bouwkosten, opgelopen rente en maatregelen die beleggers afschrikken. De dalende prijzen van bestaande huizen gaan voor een verdere afkoeling zorgen, zegt bouwspecialist Jan van der Doelen van ING.

’Dalende huizenprijzen remmen nieuwbouw verder’

ING rekent voor 2023 op een daling van de prijzen van bestaande huizen met zo’n 6%. Tot en met halverwege 2024 gaat er volgens de bank zelfs zo’n 10% af, waarmee de huizenprijzen terug zouden zijn op het niveau van het derde kwartaal van 2021. Ondertussen zakt de prijs van nieuwbouwwoningen naar verwachting niet verder terug.

Het oplopende prijsverschil met bestaande woningen is volgens Van der Doelen slecht nieuws voor de nieuwbouw. „Op korte termijn kan deze ontwikkeling de voortgang van de bouwproductie in gevaar brengen, omdat kopers nu vaker kiezen voor een bestaande woning. De voordelen voor kopers zijn niet alleen het inmiddels grotere aanbod en de snellere beschikbaarheid. Door het prijsverschil loont het om nu ook te investeren in verduurzaming van de gekochte woning.”

Dat de prijs van nieuwbouw niet dezelfde neergang doormaakt als bestaande woningen, komt volgens de expert vooral door de stijging van de arbeidskosten en prijzen voor bouwmaterialen als beton, cement, bakstenen en dakpannen. „Ook spelen de toegenomen kosten om een bouwproject van de grond te krijgen een rol”.

Op de langere termijn verwacht Van der Doelen dat de prijskloof wel kleiner wordt. „Doordat nieuwbouw de trend van de prijsontwikkeling van bestaande woningen zal moeten volgen om concurrerend te blijven.” Hij ziet daar wel mogelijkheden toe. „Digitaliseren en industrialiseren kunnen de bouwkosten met 10 à 15% terugdringen. Dit lukt niet van de ene dag op de ander, maar gelukkig zijn veel bedrijven hier al actief mee bezig.”

Meer posts

Meer hypotheekrenteaftrek door hogere taks: geluk bij ongeluk voor woningeigenaar in Prinsjesdagstukken
De lastenverhogingen die het kabinet-Jetten volgend jaar wil invoeren, komen voor woningbezitters iets minder hard aan. Zij krijgen daardoor namelijk ook meer ruimte om de hypotheekrente af te trekken, ook al wilden D66 en CDA dat eigenlijk voorkomen.
Lees meer
Huizenprijzen stijgen ook komende twee jaar, ondanks groter aanbod
Hoewel de woningmarkt afkoelt doordat er meer huizen worden aangeboden, blijven de prijzen dit en volgend jaar stijgen. Er komen wel meer woningen op de markt, maar het aanbod is niet groot genoeg om aan de vraag te voldoen. Wel neemt de prijsstijging geleidelijk af.
Lees meer
Nieuwe woningen worden gebouwd voor een klimaat dat niet meer bestaat
De huizen die we nu bouwen moeten nog tientallen jaren mee, maar ze worden ontworpen voor een klimaat dat koeler is dan nu. Daardoor dreigen woningen die nu aan de regels voldoen, later alsnog te heet te worden.
Lees meer
Jongeren kopen minder vaak een huis, maar hebben later juist meer vermogen
Jongere generaties hebben op dezelfde leeftijd meestal meer koopkracht en vermogen dan hun voorgangers. Toch loopt generatie Z als jonge twintiger achter met het kopen van een huis.
Lees meer

Met ons in gesprek?