Nieuws

DNB ziet inzakkende huizenmarkt: prijzen 6,5% omlaag

De huizenprijzen zullen in de komende twee jaren circa 6,5% gaan dalen. De hypotheekrente is harder gestegen dan verwacht en dat geeft huizenkopers veel minder financiële ruimte. De onzekerheid op de huizenmarkt is groot, een steviger prijsdaling is zeker niet uitgesloten.

DNB ziet inzakkende huizenmarkt: prijzen 6,5% omlaag

Dat zegt De Nederlandsche Bank (DNB) maandag in een nieuwe economische raming. „De verwachting is dat huizenprijzen de komende jaren dalen: met 3,1% in 2023 en met 3,3% in 2024”, zo schrijft de centrale bank. „Dit is een neerwaartse bijstelling ten opzichte van de juniraming.” Een half jaar geleden zag DNB slechts een afvlakking van de huizenprijsstijging, nog geen daling.

Hypotheekrente

DNB schrijft de somberder voorspelling voor de huizenmarkt toe aan de rente: „De belangrijkste reden is dat de hypotheekrentes verder zijn opgelopen dan verwacht, waardoor de financieringsruimte sterker is afgenomen.” De economische vooruitzichten zijn door de oorlog in Oekraïne zeer matig en met grote onzekerheid omgeven. Dat slaat ook terug op de woningmarkt: „Zo kan een verandering van het algemene sentiment als een vliegwiel fungeren, waardoor de prijzen tijdelijk sterker kunnen dalen of stijgen dan uit de modeluitkomsten blijkt.”

Opvallend in de nieuwe vooruitzichten is ook dat DNB zeer somber is over de ontwikkeling van de inflatie. Het prijsplafond voor de energierekening matigt de inflatie komend jaar wel iets, maar volgens de voorspelling hebben we zowel in 2023 als in 2024 last van een hoge gemiddelde prijsstijging. DNB rekent op een inflatie van 4,9% komend jaar en liefst 5% het jaar erop.

Meer posts

Huizenprijzen stijgen: vooral in deze regio knallen ze omhoog
Het CBS heeft in een nieuwe analyse de prijsontwikkeling van woningen in het vierde kwartaal berekend. Daarbij kwam het Gelderse Winterswijk als koploper uit de bus, met een prijsstijging van liefst 21,6 procent vergeleken met een jaar geleden. De huizenprijzen stijgen over het algemeen sterker in oostelijke gemeenten dan in het westen.
Lees meer
Woningtekort stijgt naar 410.000: 'Huren vrije sector zullen verder stijgen'
Er is in Nederland inmiddels een tekort van zo'n 410.000 woningen doordat het aantal huishoudens sterker is gestegen dan de huizenvoorraad. Naar verwachting zal het aantal huurwoningen afnemen en zijn investeringen in nieuwe huurwoningen dus hard nodig. Het woningtekort is toegenomen doordat er vorig jaar ruim 80.000 huishoudens bij zijn gekomen en de woningvoorraad met slechts 70.000 huizen is gegroeid. Dat schrijft adviesbureau Capital Value in het jaarlijkse rapport over de woningmarkt.
Lees meer
Opvallende stijging: hypotheekrenteaftrek levert huiseigenaren bijna tien miljard op
In 2024 hadden huiseigenaren 9,5 miljard belastingvoordeel. Dat was 600 miljoen meer dan het jaar ervoor. De toename kwam vooral door de gestegen hypotheekrente en doordat huizenkopers hogere schulden aangingen. Lage inkomens profiteren in euro’s het minst, maar in verhouding tot hun inkomen het meest.
Lees meer
Huizenkopers en verkopers vaker lijnrecht tegenover elkaar: 'Gebreken over het hoofd gezien
De oververhitte woningmarkt leidt steeds vaker tot spanningen tussen kopers en verkopers. Er was vorig jaar een flinke stijging van het aantal juridische conflicten, doordat er later bijvoorbeeld verborgen gebreken worden geconstateerd. Dat blijkt uit cijfers die Stichting Achmea Rechtsbijstand vandaag publiceert.
Lees meer

Met ons in gesprek?