Nieuws

DNB ziet inzakkende huizenmarkt: prijzen 6,5% omlaag

De huizenprijzen zullen in de komende twee jaren circa 6,5% gaan dalen. De hypotheekrente is harder gestegen dan verwacht en dat geeft huizenkopers veel minder financiële ruimte. De onzekerheid op de huizenmarkt is groot, een steviger prijsdaling is zeker niet uitgesloten.

DNB ziet inzakkende huizenmarkt: prijzen 6,5% omlaag

Dat zegt De Nederlandsche Bank (DNB) maandag in een nieuwe economische raming. „De verwachting is dat huizenprijzen de komende jaren dalen: met 3,1% in 2023 en met 3,3% in 2024”, zo schrijft de centrale bank. „Dit is een neerwaartse bijstelling ten opzichte van de juniraming.” Een half jaar geleden zag DNB slechts een afvlakking van de huizenprijsstijging, nog geen daling.

Hypotheekrente

DNB schrijft de somberder voorspelling voor de huizenmarkt toe aan de rente: „De belangrijkste reden is dat de hypotheekrentes verder zijn opgelopen dan verwacht, waardoor de financieringsruimte sterker is afgenomen.” De economische vooruitzichten zijn door de oorlog in Oekraïne zeer matig en met grote onzekerheid omgeven. Dat slaat ook terug op de woningmarkt: „Zo kan een verandering van het algemene sentiment als een vliegwiel fungeren, waardoor de prijzen tijdelijk sterker kunnen dalen of stijgen dan uit de modeluitkomsten blijkt.”

Opvallend in de nieuwe vooruitzichten is ook dat DNB zeer somber is over de ontwikkeling van de inflatie. Het prijsplafond voor de energierekening matigt de inflatie komend jaar wel iets, maar volgens de voorspelling hebben we zowel in 2023 als in 2024 last van een hoge gemiddelde prijsstijging. DNB rekent op een inflatie van 4,9% komend jaar en liefst 5% het jaar erop.

Meer posts

Huizenprijs stijgt naar nieuw record van 486.000 euro: aanbod is te klein
Koopwoningen waren in juli 8,6 procent duurder dan een jaar eerder. De gemiddelde verkoopprijs is gestegen naar ruim 486.000 euro. De prijs van een huis komt daarmee nóg dichter bij een half miljoen.
Lees meer
Kloof tussen alleenstaande Jan Modaal en stellen groeit op woningmarkt: singles vrijwel kansloos voor koophuis
De kloof tussen alleenstaanden en tweeverdieners met een modaal inkomen neemt toe op de woningmarkt. Voor een alleenstaande Jan Modaal blijft het extreem lastig om een huis te kopen. Stellen kunnen wel kiezen uit een ruimer woningaanbod, meldt De Hypotheker.
Lees meer
Mensen in vakantietijd driftig op zoek naar woningen, veel hypotheekaanvragen
Ondanks de vakantietijd blijft de woningmarkt records vestigen. Afgelopen maand was de drukste juli ooit als het gaat om mensen die een hypotheek aanvragen, meldt HDN. Ook de gemiddelde marktwaarde van koopwoningen bereikte een nieuw record.
Lees meer
Woningzoekende moet honderden euro’s meer verdienen om te kunnen huren: ‘Middeninkomens zitten klem’
Terwijl meer mensen de afgelopen maanden een huurhuis zochten, waren er fors minder woningen beschikbaar. In het tweede kwartaal daalde het aanbod met dik 36 procent ten opzichte van een jaar eerder. Woningzoekenden moeten 800 euro per maand meer verdienen om nu een huis van 1830 euro te kunnen huren.
Lees meer

Met ons in gesprek?