Nieuws

DNB ziet inzakkende huizenmarkt: prijzen 6,5% omlaag

De huizenprijzen zullen in de komende twee jaren circa 6,5% gaan dalen. De hypotheekrente is harder gestegen dan verwacht en dat geeft huizenkopers veel minder financiële ruimte. De onzekerheid op de huizenmarkt is groot, een steviger prijsdaling is zeker niet uitgesloten.

DNB ziet inzakkende huizenmarkt: prijzen 6,5% omlaag

Dat zegt De Nederlandsche Bank (DNB) maandag in een nieuwe economische raming. „De verwachting is dat huizenprijzen de komende jaren dalen: met 3,1% in 2023 en met 3,3% in 2024”, zo schrijft de centrale bank. „Dit is een neerwaartse bijstelling ten opzichte van de juniraming.” Een half jaar geleden zag DNB slechts een afvlakking van de huizenprijsstijging, nog geen daling.

Hypotheekrente

DNB schrijft de somberder voorspelling voor de huizenmarkt toe aan de rente: „De belangrijkste reden is dat de hypotheekrentes verder zijn opgelopen dan verwacht, waardoor de financieringsruimte sterker is afgenomen.” De economische vooruitzichten zijn door de oorlog in Oekraïne zeer matig en met grote onzekerheid omgeven. Dat slaat ook terug op de woningmarkt: „Zo kan een verandering van het algemene sentiment als een vliegwiel fungeren, waardoor de prijzen tijdelijk sterker kunnen dalen of stijgen dan uit de modeluitkomsten blijkt.”

Opvallend in de nieuwe vooruitzichten is ook dat DNB zeer somber is over de ontwikkeling van de inflatie. Het prijsplafond voor de energierekening matigt de inflatie komend jaar wel iets, maar volgens de voorspelling hebben we zowel in 2023 als in 2024 last van een hoge gemiddelde prijsstijging. DNB rekent op een inflatie van 4,9% komend jaar en liefst 5% het jaar erop.

Meer posts

ABN Amro slaat alarm over woningmarkt: ‘Hoger risico op leegstand’
Nederland heeft een overschot van miljoenen eengezinswoningen en moet de nieuwbouwkoers drastisch verleggen. Dat stelt ABN Amro, dat zelfs vreest voor leegstand en waardedalingen zodra de babyboomgeneratie overlijdt.
Lees meer
Er dreigt stilstand op de woningmarkt als niet wordt ingegrepen
De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, hogere bouwkosten en hoge energieprijzen leiden tot minder vertrouwen bij huizenkopers. Experts trekken aan de bel en waarschuwen voor de eerste signalen van een afkoelende woningmarkt.
Lees meer
Koopwoningen weer fors duurder, maar prijsstijging neemt af
Bestaande koopwoningen waren in april gemiddeld 4,3 procent duurder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers van het Kadaster. Daarmee vlakt de stijging verder af. In maart lagen de huizenprijzen nog 5 procent hoger dan diezelfde maand vorig jaar.
Lees meer
Heinen blijft erbij: aan hypotheekrenteaftrek wordt niet getornd
Ook al ligt het politiek gevoelig, Eelco Heinen blijft erbij dat dit kabinet de hypotheekrenteaftrek niet zal versoberen om een dreigend gat in de begroting van enkele miljarden euro's te dichten. Dat zegt de minister van Financiën in het wekelijkse gesprek op RTL Z.
Lees meer

Met ons in gesprek?