Nieuws

Eigen Huis: ’Verduurzamen appartementen loopt vast’

Veel eigenaren van appartementen willen graag isoleren of zonnepanelen aanleggen, maar daarover besluit de Vereniging van Eigenaren (VvE) van hun pand. En die ligt in 1 op de 3 gevallen dwars. Dat blijkt uit onderzoek van Vereniging Eigen Huis, die pleit voor een wettelijke regeling zodat eigenaren het voortaan zelf mogen regelen.

Eigen Huis: ’Verduurzamen appartementen loopt vast’

„Liefst één op de zes woningeigenaren in Nederland heeft te maken met een Vereniging van Eigenaars”, zegt Karsten Klein, directeur Belangenbehartiging bij Eigen Huis. „Ondanks dat hoge aantal zijn ze in het landelijke beleid vaak een vergeten groep.”

Eigenaren van appartementen zijn afhankelijk van de besluitvorming in de VvE. Om het dak, de gevels of de ramen van het complex te verduurzamen, moet de hele VvE daarmee instemmen. Bij kleine VvE’s moet het besluit unaniem zijn, bij grotere VvE’s is een twee derde meerderheid nodig.

Vooral bij kleine VvE’s lopen vernieuwingen makkelijk spaak. Dat komt omdat niet alle eigenaren dezelfde mogelijkheden of belangen hebben, legt Klein uit. „Iemand die al op leeftijd is, wil misschien niet meer investeren in een hybride warmtepomp die zich in vijftien jaar terugverdient. Dat geldt ook voor iemand die van plan is om op korte termijn te verhuizen.”

Moeilijk besluitvormingsproces

Vanwege het moeilijke besluitvormingsproces, proberen sommige eigenaren dan maar zonder toestemming verduurzamingsmaatregelen door te voeren, constateert Eigen Huis. Ze vervangen in hun huis enkel glas bijvoorbeeld door isolatieglas. Zo’n 9% van de eigenaren binnen de kleine VvE’s blijkt hiervoor te kiezen. Maar dat is niet zonder risico.

Klein: „Als het VvE-bestuur er lucht van krijgt, kan het bepalen dat deze bewoner nog een keer meebetaalt als de VvE later besluit alsnog het hele gebouw te verduurzamen. Of het eist dat de maatregelen ongedaan worden gemaakt. Dat kan vervelende conflictsituaties veroorzaken waar niemand op zit te wachten.”

Eigen Huis roept het kabinet op het mogelijk te maken dat eigenaren van een appartement zelfstandig zonnepanelen en isolatieglas kunnen plaatsen als andere eigenaren binnen de VvE dat niet willen. De vereniging denkt dat de hiervoor benodigde regelgeving kan aansluiten bij een aanstaande wet voor oplaadpunten voor elektrische auto’s bij VvE’s. Een eigenaar die behoefte heeft aan zo’n laadpaal kan straks volstaan met een melding aan de VvE.

Meer posts

Hoe de woningmarkt het onmogelijk maakt om terug te verhuizen naar je oude dorp of stad
Het wordt steeds moeilijker om terug te keren naar je roots. Mensen die willen verhuizen naar de regio waar ze zijn opgegroeid, lopen tegenwoordig vaak vast op een gebrek aan (betaalbare) woningen.
Lees meer
Nieuwbouwwoningen zijn in trek bij senioren en dat zorgt voor ruimte op de markt
Senioren van 55 jaar en ouder hebben tussen 2018 en 2024 ruim een kwart van alle nieuwbouwwoningen en meer dan de helft van alle nieuwbouwappartementen gekocht. Ook lieten zij in die periode jaarlijks zo'n zevenduizend koopwoningen achter. Dat is opvallend, zegt onderzoeker Hans Wisman van het Kadaster. Lang werd gedacht dat senioren liever niet verhuizen en ervoor kiezen om in hun eigen vertrouwde woonomgeving te blijven zitten. Maar dat blijkt niet te kloppen. "We zien dat ze wel degelijk willen verhuizen. En dat niet alleen: ook over grotere afstanden dan jongeren", zegt Wisman.
Lees meer
Bestaande koopwoningen ruim 5 procent duurder in februari
Bestaande koopwoningen waren in februari gemiddeld 5,4 procent duurder dan een jaar eerder. Dat constateren het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster op basis van de recentste cijfers. In januari stegen de prijzen ook met 5,4 procent op jaarbasis.
Lees meer
Ook ABN AMRO beperkt mogelijkheden voor aflossingsvrije hypotheek
ABN AMRO gaat de mogelijkheden beperken om een aflossingsvrije hypotheek af te sluiten. Vanaf 1 juni mag met een aflossingsvrije hypotheek maximaal 30 procent van de woningwaarde worden gefinancierd. Rabobank en ASN Bank kondigden recent al vergelijkbare maatregelen aan.
Lees meer

Met ons in gesprek?