Nieuws

Heinen blijft erbij: aan hypotheekrenteaftrek wordt niet getornd

Ook al ligt het politiek gevoelig, Eelco Heinen blijft erbij dat dit kabinet de hypotheekrenteaftrek niet zal versoberen om een dreigend gat in de begroting van enkele miljarden euro's te dichten. Dat zegt de minister van Financiën in het wekelijkse gesprek op RTL Z.

Heinen blijft erbij: aan hypotheekrenteaftrek wordt niet getornd

"We hebben afspraken gemaakt in de coalitie en daar hou ik me aan", benadrukt Heinen, nadat het kabinet dit vorige week ook al duidelijk maakte. Ook al pleiten sommige politici ervoor om die afspraken bij tegenvallers te herzien.

Het tekort op de begroting dreigt doordat voor een bepaalde groep huiseigenaren de rente vanaf 2031 niet langer aftrekbaar is van de belastingen. Mensen mochten vanaf 2001 voor maximaal 30 jaar de hypotheekrente aftrekken van de belastingen die zij betalen. In 2031 komt daar dus een einde aan.

Er is alleen nergens bijgehouden om welke groep het gaat. De Belastingdienst bewaart hooguit zeven jaar fiscale aangiften. Huiseigenaren kunnen dan, hoewel ze er geen recht meer op hebben, toch nog steeds na 2031 de hypotheekrente aftrekken van de belastingen die ze moeten betalen.

Als huiseigenaren dat blijven doen, zou dat de overheid weleens 1 tot 2 miljard euro per jaar kunnen kosten, becijferden ambtenaren. Er wordt al enkele jaren voor gewaarschuwd.

Aftrek ook nog iets hoger

Los van de dreigende tegenvaller, gaat de hypotheekrenteaftrek ook nog iets omhoog voor sommigen. Dat gebeurt automatisch, omdat het tarief voor de inkomstenbelasting ook omhoog gaat.

PRO (Voorheen GroenLinks-PvdA) vindt dat een verruiming van de aftrek, waar vooral hogere inkomens van profiteren. De partij wil dat voorkomen en diende een motie in, die gesteund werd door coalitiepartijen D66 en CDA.

Motie klopt niet

Minister Heinen is het er niet mee eens: "Aan de systematiek is niks gewijzigd", zegt hij. "Er is geen sprake van een verruiming, dan kun je dat ook niet terugdraaien." In de motie zit een aanname die niet klopt, aldus de minister.

Meer posts

Heinen blijft erbij: aan hypotheekrenteaftrek wordt niet getornd
Ook al ligt het politiek gevoelig, Eelco Heinen blijft erbij dat dit kabinet de hypotheekrenteaftrek niet zal versoberen om een dreigend gat in de begroting van enkele miljarden euro's te dichten. Dat zegt de minister van Financiën in het wekelijkse gesprek op RTL Z.
Lees meer
Worsteling met hypotheekrenteaftrek: chaos dreigt door aflopen dertigjaarstermijn
Per 2031 loopt voor het eerst de dertigjaarstermijn voor de hypotheekrenteaftrek af. Daarmee doemen allerlei problemen op, want het is onduidelijk welke huiseigenaren vanaf dan mogen gebruikmaken van dit belastingvoordeel. Oplossingen zijn duur, moeilijk uitvoerbaar of liggen politiek zeer gevoelig.
Lees meer
Groei economie zakt naar 1 procent, IMF adviseert: pak huizenmarkt aan!
De groei van de Nederlandse economie zakt dit jaar naar 1 procent en mogelijk lager. Dat is gelijk aan of iets onder het Europees gemiddelde. Vooral structurele problemen, zoals de vastgelopen huizenmarkt, zitten Nederland dwars, stelt het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in een advies.
Lees meer
Heinen over dreigend gat op begroting: 'Dit kabinet gaat de hypotheekrenteaftrek niet versoberen'
Dit kabinet gaat de hypotheekrenteaftrek niet versoberen om de kosten te dekken van een dreigend gat in de begroting van enkele miljarden euro's. Dat zegt Eelco Heinen (VVD) in het wekelijkse gesprek met de minister van Financiën op RTL Z. "Laat ik helder zijn: dit kabinet gaat de hypotheekrenteaftrek niet versoberen."
Lees meer

Met ons in gesprek?