Nieuws

Het aantal starters dat verwacht binnen één jaar een huis te kopen, is voor het tweede kwartaal op rij gestegen.

Het aantal starters dat verwacht binnen één jaar een huis te kopen, is voor het tweede kwartaal op rij gestegen. Bijna een kwart (24%) van de starters schat zijn kansen op de woningmarkt rooskleurig in, blijkt uit de Startersbarometer van hypotheekketen Viisi. Een half jaar geleden was dat nog 11%.

Het aantal starters dat verwacht binnen één jaar een huis te kopen, is voor het tweede kwartaal op rij gestegen.

Bijna een kwart (24%) van de starters schat zijn kansen op de woningmarkt rooskleurig in, blijkt uit de Startersbarometer van hypotheekketen Viisi. Een half jaar geleden was dat nog 11%.

Uit het onderzoek blijkt dat dertigers het meest optimistisch zijn over hun toekomstige slagingskansen op de woningmarkt (26%). Van alle twintigers verwacht 22% binnen een jaar hun eerste huis te kopen. „Door berichten over prijsdalingen, afnemende belangstelling en het groeiend aantal huizen dat te koop staat, neemt het enthousiasme van starters om een huis te kopen snel toe. In de praktijk zorgen hoge rentestanden, inflatie en gestegen energiekosten er helaas voor dat veel starters nog altijd geen huis kunnen kopen”, zegt Hergen Dutrieux, medeoprichter van Viisi Hypotheken.

Weinig bezichtigingen

Ondanks de stijging van het vertrouwen onder starters zegt slechts 16% van alle ondervraagden in het afgelopen kwartaal een koopwoning te hebben bezichtigd. Meer jonge starters (18%) bekeken huizen dan oudere starters (14%). Ook het percentage ondervraagden dat uiteindelijk een bod heeft uitgebracht, lag onder twintigers iets hoger (10%) dan onder dertigers (8%).

„Een duidelijke indicatie dat starters het liefst nog even de kat uit de boom kijken en op korte termijn waarschijnlijk niet tot koop overgaan. Het groeiend optimisme lijkt zich vooralsnog vooral te richten op de middellange termijn”, zegt Dutrieux. „Dit zie je ook terug in de meest recente cijfers van het Hypotheken Data Netwerk. Niet alleen werden er de afgelopen maanden fors minder huizen verkocht, ook starters waren voorzichtiger dan voorheen. Met zoveel onrust en onzekerheid in de markt geef ik ze geen ongelijk.”

Meer posts

Worsteling met hypotheekrenteaftrek: chaos dreigt door aflopen dertigjaarstermijn
Per 2031 loopt voor het eerst de dertigjaarstermijn voor de hypotheekrenteaftrek af. Daarmee doemen allerlei problemen op, want het is onduidelijk welke huiseigenaren vanaf dan mogen gebruikmaken van dit belastingvoordeel. Oplossingen zijn duur, moeilijk uitvoerbaar of liggen politiek zeer gevoelig.
Lees meer
Groei economie zakt naar 1 procent, IMF adviseert: pak huizenmarkt aan!
De groei van de Nederlandse economie zakt dit jaar naar 1 procent en mogelijk lager. Dat is gelijk aan of iets onder het Europees gemiddelde. Vooral structurele problemen, zoals de vastgelopen huizenmarkt, zitten Nederland dwars, stelt het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in een advies.
Lees meer
Heinen over dreigend gat op begroting: 'Dit kabinet gaat de hypotheekrenteaftrek niet versoberen'
Dit kabinet gaat de hypotheekrenteaftrek niet versoberen om de kosten te dekken van een dreigend gat in de begroting van enkele miljarden euro's. Dat zegt Eelco Heinen (VVD) in het wekelijkse gesprek met de minister van Financiën op RTL Z. "Laat ik helder zijn: dit kabinet gaat de hypotheekrenteaftrek niet versoberen."
Lees meer
Minder hypotheekaanvragen in april, vooral starters terughoudender met kopen
De gestegen hypotheekrente heeft vorige maand geleid tot terughoudendheid bij zowel kopers van een huis als niet-kopers (bijvoorbeeld voor een verbouwing). Het aantal hypotheekaanvragen in april lag 11 procent lager dan een jaar eerder, meldt het HDN.
Lees meer

Met ons in gesprek?