Nieuws

huizenkoper kijkt vaker naar energielabel

Het energielabel van een woning speelt een steeds dominantere rol voor potentiële kopers op de woningmarkt. Volgens huizenplatform funda letten consumenten in de kenmerken van zoekopdrachten steeds vaker op het energielabel. In het afgelopen kwartaal werd er bij de zoekopdrachten op de site van funda 49 procent vaker op het label gefilterd dan een kwartaal eerder. Op jaarbasis gaat het zelfs om een stijging met 261 procent.

huizenkoper kijkt vaker naar energielabel

Dat potentiële huizenkopers het energielabel steeds belangrijker vinden, kan niet los worden gezien van de energieprijzen. Die zijn hard opgelopen door de oorlog in Oekraïne en de daaraan gekoppelde sancties tegen Rusland.

Verder ziet funda in zijn zogeheten index dat de druk op de woningmarkt wat minder groot wordt. Het aantal zogeheten contactaanvragen per beschikbare woning neemt af. Daarmee is de concurrentie onder kopers ook minder groot geworden.

Evengoed zijn consumenten voorzichtiger geworden. Dat komt naast de hoge energieprijs ook door stijgende rentes en de hoge inflatie. Funda merkt dat consumenten steeds vaker aangeven eerst hun huis verkocht te willen hebben alvorens ze een woning kopen. „Het is voor verkopers niet meer zo vanzelfsprekend dat een woning snel en fors boven de vraagprijs wordt verkocht. Daarbij hebben doorstromers in de huidige economische omstandigheden waarschijnlijk meer behoefte aan financiële zekerheid voordat zij een grote uitgave doen”, aldus funda-topman Joost Dop in een toelichting.

Tot slot merkt funda dat er meer wordt gezocht naar huizen in een goedkopere prijscategorie. Zo zijn woningen tot 300.000 euro meer in trek. Daarentegen wordt minder vaak gezocht naar huizen tussen de 300.000 en 400.000 euro. Funda merkt wel op dat de concurrentie op de markt voor goedkopere huizen groter is dan die in andere prijscategorieën.

De index van funda is gebaseerd op gedragsanalyse en consumentenonderzoek op funda. Het onderzoek is uitgevoerd onder ruim 2000 consumenten.

Meer posts

Ook ABN AMRO beperkt mogelijkheden voor aflossingsvrije hypotheek
ABN AMRO gaat de mogelijkheden beperken om een aflossingsvrije hypotheek af te sluiten. Vanaf 1 juni mag met een aflossingsvrije hypotheek maximaal 30 procent van de woningwaarde worden gefinancierd. Rabobank en ASN Bank kondigden recent al vergelijkbare maatregelen aan.
Lees meer
Hypotheekrente stijgt door voortdurende oorlog in Midden-Oosten
De hypotheekrente is afgelopen week gestegen. Verschillende aanbieders, waaronder ABN AMRO en Florius, schroeven de rente komende week verder op, meldt hypotheekadviseur Van Bruggen. Dat heeft te maken met de oorlog in het Midden-Oosten.
Lees meer
Hypotheekrente daalt al wekenlang zachtjes, vooral bij looptijd van tien jaar
De rente op verschillende hypotheken is langzaamaan gedaald sinds het begin van het jaar. Een lagere rente betekent dat er meer geld overblijft om aan het huis zelf te besteden.
Lees meer
Doorsnee huishouden komt ruim 100.000 euro tekort voor koopwoning
Huishoudens komen gemiddeld meer dan 100.000 euro tekort bij de koop van een woning. Steeds meer mensen kunnen dan ook geen huis kopen. Inmiddels is er een inkomen van bijna twee keer modaal nodig.
Lees meer

Met ons in gesprek?