Nieuws

Huizenprijzen weer iets omhoog

Prijzen van bestaande koopwoningen dalen niet verder. In juli waren woningen gemiddeld 5,5 procent goedkoper dan een jaar eerder maar vergeleken met juni is er weer een plusje van 0,5 procent. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Kadaster. De jaar-op-jaardaling is al drie maanden nagenoeg gelijk.

Huizenprijzen weer iets omhoog

De prijzen van bestaande koopwoningen bereikten in juni 2013 een dieptepunt. Vervolgens was er sprake van een stijgende trend tot augustus 2022. Toen sloeg het om en heel even leken de prijzen in een vrije val, maar de afgelopen twee maanden zijn de prijzen weer gestegen. Vergeleken met het dal in juni 2013 waren de prijzen in juli ruim 88 procent hoger.

Notaris

De cijfers van het CBS en het Kadaster lopen twee tot drie maanden achter op de marktdata van makelaarsvereniging NVM. De NVM registreert de verkoopprijs op het moment dat verkoper en koper het eens zijn, maar dan duurt het nog weken voordat de financiering rond is en partijen bij de notaris zijn.

De makelaarsclub constateerde in juli ook al een ‘kantelpunt’ op de woningmarkt. Huizen worden weer sneller verkocht en tegen iets hogere prijzen. Door de gestegen lonen en de gedaalde huizenprijzen sinds augustus vorig jaar zijn woningen iets betaalbaarder geworden. Door het tekort aan woningen blijft het gevaar dat huizenprijzen andermaal de lucht inschieten.

Minder verkocht

De krapte op de huizenmarkt blijkt ook duidelijk uit de aantallen verkochte huizen. Het Kadaster maakte bekend dat het in juli 14.925 woningtransacties registreerde. Dat is ruim negen procent minder dan een jaar eerder. In het eerste zeven maanden zijn 99.862 woningen verkocht, ruim zeven procent minder dan in dezelfde periode van 2022.

Meer posts

Hypotheekrente zakt weer onder psychologische grens, spaarrente blijft vooralsnog hoger
De afgenomen spanning in het Midden-Oosten zorgt voor lagere hypotheekrentes. Tegelijk was er bij de spaarrentes een zomerse piek door actietarieven van buitenlandse banken.
Lees meer
Strengere regels aflossingsvrije hypotheek raken deel van oudere huizenbezitters
De grote Nederlandse banken hebben inmiddels strengere regels voor een aflossingsvrije hypotheek. Dat kan een belemmering zijn om te verhuizen of om de overwaarde van een woning om te zetten in geld. Dat treft waarschijnlijk een kleine groep oudere huizenbezitters.
Lees meer
Starters in vrije sector huur zijn grootste deel inkomen kwijt aan wonen
Lees meer
Hypotheekrente daalt ondanks onrust in Midden-Oosten: 'Heel beweeglijk'
De hypotheekrentes zijn weer aan het dalen, meldt hypotheekadviseur Van Bruggen. De percentages zakten vorige week en ook deze week kondigen banken aan dat ze de hypotheekrente omlaagschroeven. "Het is een beetje random."
Lees meer

Met ons in gesprek?