Nieuws

Hypotheekrentes omhoog en omlaag, huiseigenaar sluit over

AMSTERDAM - De afgelopen week waren er zowel geldverstrekkers die hun hypotheekrente verhoogden als verlaagden. Maar op de langere termijn zal de rente wel wat omhoog gaan.

Hypotheekrentes omhoog en omlaag, huiseigenaar sluit over

Dat verwachten de hypotheekadviseurs van Van Bruggen, die iedere week een overzicht van de rentetarieven maken. De marktrente is op dit moment ook stabiel. Op het moment dat die weer stijgt, zullen hypotheekrentes in het kielzog meegaan, verwachten de adviseurs.

Oversluiten

De laatste vijf weken zat de hypotheekrente in een licht stijgende trend. Dat maakt dat veel huiseigenaren ervoor kiezen hun hypotheek nu over te sluiten. Daarmee kiezen zij voor financiële zekerheid op de langere termijn. Dat zorgt voor een flinke groei in het aantal hypotheekaanvragen.

Ondertussen zijn er maar weinig starters en doorstromers die een hypotheek aanvragen. Door de hoge prijzen droogt de huizenmarkt steeds meer op. In oktober werden 27% minder huizen verkocht dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dat is de grootste afname sinds 2013.

Die huizen waren in oktober maar liefst 18,3% duurder dan een jaar ervoor. Dat is nog niet eens de grootste prijsstijging in een jaar: in september waren huizen liefst 19,5% duurder dan 12 maanden ervoor.

Meer posts

Nieuw huizenplatform wil einde maken aan ondoorzichtige biedingen en voortrekken op woningmarkt
Een einde maken aan ondoorzichtige biedprocessen en voorkeursbehandelingen op de woningmarkt. Dat wil het nieuwe woningplatform Fanstr dat maandag van start gaat.
Lees meer
Kopers nemen risico door meer te bieden dan woning waard is: 'Geen huis, alsnog tienduizenden euro’s lichter'
Zeker een kwart van de kopers heeft in het eerste kwartaal van 2025 meer betaald voor hun woning dan het huis daadwerkelijk waard is. Als een woning lager wordt getaxeerd dan de koopsom, moeten de kopers vaak nog extra eigen geld inleggen. Dat brengt grote risico’s met zich mee. „In het ergste geval eindig je zonder woning én betaal je een enorme boete.”
Lees meer
Huurhuizen in vrije sector verdwijnen ook in middensegment snel van de markt
Huurders konden in het afgelopen kwartaal weer uit minder huizen kiezen. Het aantal beschikbare woningen in de vrije huursector daalde met ruim 35 procent, meldt verhuurplatform Pararius. Door de krapte nam de gemiddelde huurprijs per vierkante meter harder toe dan de inflatie. In het laatste kwartaal van 2024 zag Pararius het aantal huurhuizen ook al krimpen, toen met 40 procent. Het verschil tussen vraag en aanbod is het zichtbaarst in het goedkoopste segment. Daar liggen de huren tussen de 1.185 en 1.500 euro per maand.
Lees meer
Huizenprijzen dalen stevig: bekijk hier de waardes in jouw regio
De prijs van een gemiddelde koopwoning is in het eerste kwartaal van dit jaar met 1,8% gedaald vergeleken met een kwartaal eerder. Dat komt vooral doordat de stroom van ex-huurwoningen het gemiddelde omlaag drukt. In de vier grote steden waren twee van de vijf verkochte woningen eerder huurwoningen.
Lees meer

Met ons in gesprek?