Nieuws

ING: huizenprijzen in meeste provincies al terug op recordniveau van 2022

Makelaarsorganisatie NVM voorspelde onlangs dat de huizenprijzen dit kwartaal het recordniveau van medio 2022 gaan benaderen of overstijgen. In het merendeel van de provincies is die prijspiek zelfs al bereikt, blijkt uit onderzoek van ING.

ING: huizenprijzen in meeste provincies al terug op recordniveau van 2022

„Dit geldt vooral voor de provincies buiten de Randstad. In de afgelopen vijf jaar zijn de huizenprijzen namelijk harder gestegen buiten de Randstad dan daarbinnen”, aldus het onderzoek.

Volgens de bank is die snellere prijsgroei te verklaren door de betere betaalbaarheid buiten de Randstad, maar ook door de gegroeide acceptatie van thuiswerken sinds de coronacrisis uitbrak. Een woning die wat verder van de werkplek ligt, komt daardoor alsnog in beeld bij woningzoekers. Bovendien zijn de woningen er beter betaalbaar voor starters.

Randstad nog niet op top

In de provincie Groningen waren de huizenprijzen volgens ING in het eerste kwartaal van 2024 al ongeveer 0,7% duurder dan tijdens de prijspiek twee jaar geleden. Ook voor de provincies Limburg, Drenthe, Flevoland, Overijssel, Zeeland en Noord-Brabant geldt dat de huizenprijzen recentelijk al boven hun piek zijn uitgekomen, blijkt uit de analyse van de bank op basis van kadastergegevens.

De provincies waar de huizenprijspiek nog niet bereikt is, liggen vooral in de Randstad. In zowel Noord-Holland, Zuid-Holland als Utrecht is de eerdere huizenprijsdaling nog niet goedgemaakt. De prijsverschillen vergeleken met de piek bedragen respectievelijk -2,8%, -0,1% en -1,5%. Buiten de Randstad constateert ING dat enkel de huizenprijzen in Friesland en Gelderland nog niet op het eerdere piekniveau van 2022 zitten.

Deze trendbreuk is volgens ING in 2019 begonnen. „Sinds dat jaar overstijgt de huizenprijsontwikkeling buiten de Randstad die van erbinnen, het zogenoemde waterbedeffect.” Deze ontwikkeling volgt op de periode van sterke huizenprijzenstijgingen vanaf 2013, waarin juist de huizenprijsstijging in de Randstad groter was dan daarbuiten.

Meer posts

'Betaalbare' koopwoning is niet bereikbaar voor mensen met laag inkomen
Ook nieuwe koopwoningen die volgens de overheid als betaalbaar worden gezien, zijn vaak alleen voor mensen met een hoog inkomen bereikbaar. Woningzoekenden met een laag inkomen zijn daardoor vaak aangewezen op huur.
Lees meer
Waarom de huizenmarkt ineens afkoelt: lagere prijzen, minder bezichtigingen en meer nieuwbouw
Wie een koopwoning zoekt, kan iets rustiger ademhalen. De markt is aan het begin van dit jaar wat afgekoeld. Zowel de prijzen als het aantal bezichtigingen lopen terug. Helemaal opvallend: er is meer nieuwbouwaanbod, maar minder animo. Dat blijkt uit nieuwe kwartaalcijfers van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM).
Lees meer
Huren vrije sector stijgen flink harder dan prijzen koopwoningen
De huurprijzen in de vrije sector zijn in het eerste kwartaal van dit jaar sterker gestegen dan de prijzen van koopwoningen, zo blijkt uit een analyse van woningplatformen Pararius en Huurwoningen.nl.
Lees meer
Hoe de woningmarkt het onmogelijk maakt om terug te verhuizen naar je oude dorp of stad
Het wordt steeds moeilijker om terug te keren naar je roots. Mensen die willen verhuizen naar de regio waar ze zijn opgegroeid, lopen tegenwoordig vaak vast op een gebrek aan (betaalbare) woningen.
Lees meer

Met ons in gesprek?