Nieuws

Kabinet wil 100.000 woningen bouwen, maar regels zitten investeerders in de weg

Het kabinet wil elk jaar 100.000 woningen bouwen, maar volgens partijen uit de woningbouw gaat dat met het huidige beleid niet lukken. Beleggers en verhuurders investeren steeds minder in woningen, terwijl de kosten en risico's oplopen.

Kabinet wil 100.000 woningen bouwen, maar regels zitten investeerders in de weg

Dat schrijft de Woonalliantie, een samenwerkingsverband van onder meer woningcorporaties, bouwbedrijven, projectontwikkelaars en provincies. Volgens de organisaties moet het kabinet regels en belastingen aanpassen om investeringen weer aantrekkelijk te maken. Daarnaast hebben woningcorporaties volgens de organisaties meer geld nodig om nieuwe woningen te kunnen bouwen.

Vooral het fiscale beleid zit volgens de Woonalliantie in de weg. De opbrengsten voor verhuurders en investeerders staan onder druk, terwijl de risico's toenemen. Daardoor haken steeds meer investeerders af.

Het kabinet wil de woningbouw onder meer versnellen door belemmerende regels aan te pakken. Maar volgens de Woonalliantie is alleen sneller bouwen niet genoeg. Er moet ook voldoende geld zijn om de woningen daadwerkelijk te bouwen.

Dat speelt vooral bij grote bouwprojecten waarin sociale huur, middenhuur en koopwoningen samenkomen. Als één partij niet meer kan investeren, kan de rest van het project daar ook last van krijgen. "Alle partners in de woningbouwketen zijn nodig om de woningnood aan te pakken. Als één schakel niet kan investeren, vertraagt de hele keten", zegt de Woonalliantie.

Doelen buiten bereik

De organisaties willen daarom dat het kabinet investeerders en andere partijen meer ruimte geeft om voor langere tijd in woningen te investeren. "Geef alle partijen voldoende vertrouwen en ruimte om langdurig te investeren in betaalbare woningbouw, gebiedsontwikkeling en de bouw van nieuwe huur- en koopwoningen."

Zonder extra maatregelen wordt de kabinetsdoelstelling niet gehaald volgens de Woonalliantie. "Zonder aanvullende maatregelen blijft de bouw van 100.000 woningen per jaar buiten bereik. Hoe graag we dat ook willen." Minder weergeven

Meer posts

Wonen op het water is niet goedkoop: woonboot is duurder dan huis
Woonboten lijken gemiddeld goedkoper dan gewone huizen, maar dat komt vooral doordat ze vaak een stuk kleiner zijn dan een reguliere woning. Per vierkante meter betaal je voor een woonboot juist ruim 20 procent meer. Vorig jaar werden 235 woonboten verkocht via makelaars, blijkt uit cijfers van NVM-datadochter Brainbay. De gemiddelde woonboot kostte 466.000 euro. Voor een reguliere woning werd gemiddeld 494.000 euro betaald.
Lees meer
Kabinet wil 100.000 woningen bouwen, maar regels zitten investeerders in de weg
Het kabinet wil elk jaar 100.000 woningen bouwen, maar volgens partijen uit de woningbouw gaat dat met het huidige beleid niet lukken. Beleggers en verhuurders investeren steeds minder in woningen, terwijl de kosten en risico's oplopen.
Lees meer
Afname huuraanbod dwingt jongeren persoonlijke keuzes uit te stellen
Afname huuraanbod dwingt jongeren persoonlijke keuzes uit te stellen
Lees meer
Experts hekelen verkoop huurwoningen: 'Overheid heeft huursector uitgerookt'
De vrees van experts is twee jaar na de invoering van de Wet betaalbare huur uitgekomen: verhuurders verkopen massaal hun woningen. Lezers vroegen zich af of er voor hen echt geen winst meer te behalen valt. "De huursector is uitgerookt."
Lees meer

Met ons in gesprek?