Nieuws

Koophuis gemiddeld 5 keer zo duur als in 1993

De prijs van een koophuis is momenteel vijf maal zo hoog als in 1993. Betaalde je dertig jaar terug nog gemiddeld ongeveer 80.000 euro voor een woning, inmiddels is dat 434.000 euro.

Koophuis gemiddeld 5 keer zo duur als in 1993

In het kort

  • Prijs koophuis is vijf keer hoger dan in 1993, gemiddeld 434.000 euro
  • Prijzen in Noord-Holland en Amsterdam stegen het meest
  • Stijging komt onder meer door migratie, fiscale voordelen en beperkt aanbod

Vooral in Noord-Holland schoten de prijzen omhoog, blijkt uit cijfers van dataverzamelaar Calcasa. Gemiddeld werd een huis daar de afgelopen drie decennia zes keer zo duur. Daarbij was Amsterdam een uitschieter. De prijzen in de hoofdstad zijn sinds begin jaren negentig zelfs zeven keer over de kop gegaan.

De stijging was relatief het kleinst in Limburg. Maar zelfs in de gemeente met de kleinste stijging, Simpelveld, zijn huizen nu vier keer zo duur als dertig jaar terug.

Volgens Calcasa zijn er diverse oorzaken voor die extreme stijging. Zo steeg de vraag naar huizen sterk, onder meer doordat er nu meer alleenstaanden zijn. Ook migratie speelde een rol. Verder steeg de koopkracht van veel huishoudens en stimuleerde de overheid het huizenbezit met fiscale regelingen zoals de hypotheekrenteaftrek.

Gebrek aan nieuwbouw stuwt prijzen op

Daarnaast hebben projectontwikkelaars de laatste jaren weinig huizen kunnen bouwen door de stikstofproblematiek. Ook is er weinig bouwgrond beschikbaar. Daardoor is het aanbod van koophuizen klein, terwijl de vraag groot is. Dit drijft de prijzen op.

Dat was de voorbije jaren goed te merken. Woningprijzen stegen in één jaar soms meer dan 20 procent. Sowieso werden huizen sinds 1993 vrijwel continu duurder.

Alleen in de periode tussen 2008 en 2013 en in het afgelopen jaar daalden de prijzen. In de eerste periode kwam dat door de kredietcrisis, terwijl experts de daling van afgelopen jaar vooral zien als een afkoeling van een oververhitte markt. Die afkoelingsperiode lijkt overigens alweer voorbij, want de voorbije twee maanden was een prijsstijging te zien.

Meer posts

Hypotheekrente daalt al wekenlang zachtjes, vooral bij looptijd van tien jaar
De rente op verschillende hypotheken is langzaamaan gedaald sinds het begin van het jaar. Een lagere rente betekent dat er meer geld overblijft om aan het huis zelf te besteden.
Lees meer
Doorsnee huishouden komt ruim 100.000 euro tekort voor koopwoning
Huishoudens komen gemiddeld meer dan 100.000 euro tekort bij de koop van een woning. Steeds meer mensen kunnen dan ook geen huis kopen. Inmiddels is er een inkomen van bijna twee keer modaal nodig.
Lees meer
Huizenprijzen stijgen naar recordniveau vanwege aanhoudende krapte
De huizenprijzen hebben in januari een recordniveau bereikt. Dat heeft vooral te maken met de aanhoudende krapte op de woningmarkt, het tekort aan nieuwbouwwoningen en de hogere inkomens van huishoudens.
Lees meer
Huizenprijzen stijgen: vooral in deze regio knallen ze omhoog
Het CBS heeft in een nieuwe analyse de prijsontwikkeling van woningen in het vierde kwartaal berekend. Daarbij kwam het Gelderse Winterswijk als koploper uit de bus, met een prijsstijging van liefst 21,6 procent vergeleken met een jaar geleden. De huizenprijzen stijgen over het algemeen sterker in oostelijke gemeenten dan in het westen.
Lees meer

Met ons in gesprek?