Nieuws

Koopwoningen in jaar bijna 20% duurder

Bestaande koopwoningen waren in april 19,7% duurder dan een jaar eerder. In maart kwam de prijsstijging uit op 19,5%. Dit blijkt uit onderzoek naar de prijsontwikkeling van bestaande particuliere koopwoningen in Nederland van het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Kadaster.

Koopwoningen in jaar bijna 20% duurder

Deze cijfers lijken in tegenspraak met eerdere cijfers van makelaarsvereniging NVM, die eerder over het eerste kwartaal een prijsstijging van 13,7% meldde ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder. De NVM constateerde zelfs een prijsdaling van 2% vergeleken met een kwartaal eerder.

Toch zijn de cijfers niet per se met elkaar in tegenspraak. Het CBS baseert zijn cijfers op inschrijvingen van koopaktes bij het Kadaster. Die inschrijvingen geschieden doorgaans enige maanden na het sluiten van de koopovereenkomst.

De nieuwe CBS-cijfers dateren dus grotendeels van voor de uitbraak van de oorlog in Oekraïne. Wel was de hypotheekrente toen reeds wat opgelopen, al zette de explosieve stijging van de rente pas na de noodlottige inval van 24 februari in.

In juni 2013 bereikten de prijzen van koopwoningen een dieptepunt. Sindsdien is er sprake van een stijgende trend. Vergeleken met het dal in juni 2013 waren de prijzen in april bijna 96% hoger, meldt het CBS.

Het Kadaster maakte verder bekend dat in april 15.972 woningtransacties zijn geregistreerd. Dat is bijna 16% minder dan een jaar eerder. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn 59.895 woningen verkocht, 30% minder dan in dezelfde periode van 2021. Omdat het aanbod beperkt blijft, verwachten experts dat de prijzen door zullen stijgen.

‍

Meer posts

Nederlandse huizenprijzen minder hard omhoog dan elders in Europa
De stijging van de huizenprijzen in Nederland is teruggevallen onder het Europees gemiddelde. In 19 van de 27 lidstaten van de EU gingen de prijzen harder omhoog, blijkt uit cijfers van het CBS en Eurostat. Tegelijk is de verkoop van nieuwe koopwoningen verder gedaald.
Lees meer
Verkoop van nieuwbouwwoningen daalt voor vierde kwartaal op rij
Het aantal verkochte nieuwbouwwoningen in Nederland blijft gestaag afnemen. In het tweede kwartaal van 2026 werden bijna 5.700 nieuwbouwwoningen verkocht, een daling van 11,2 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
Lees meer
Ook ABN AMRO verwacht dat huizenmarkt volgend jaar afkoelt
De huizenmarkt koelt volgend jaar sterker af dan verwacht, meldt ABN AMRO. De bank gaat ervan uit dat de huizenprijzen dit jaar met 3,8 procent stijgen en in 2027 met 2,5 procent. Eerder kwam ING al tot dezelfde conclusie.
Lees meer
Hypotheekrente blijft oplopen en zet leencapaciteit huizenkopers onder druk
De gemiddelde tien jaar vaststaande hypotheekrente met Nationale Hypotheekgarantie stijgt naar 4,5 procent. Dat is de hoogste stand van dit jaar. De stijging heeft een directe impact op hoeveel huizenkopers maximaal kunnen lenen.
Lees meer

Met ons in gesprek?