Nieuws

Koopwoningen opnieuw flink duurder in oktober

De prijzen van bestaande koopwoningen in Nederland zijn vorige maand opnieuw hard gestegen. Kopers moesten volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster in oktober gemiddeld €467.355 neertellen voor een bestaande woning. De huizenprijzen lagen daarmee 11,5% hoger dan een jaar geleden. In de afgelopen maanden namen de huizenprijzen ook al steeds in het sterkste tempo in ruim twee jaar toe.

Koopwoningen opnieuw flink duurder in oktober

Ten opzichte van september werden woningen in oktober 0,9% duurder. De prijzen van bestaande koopwoningen bereikten in juli 2022 een piek. Daarna daalden de prijzen enige tijd. Sinds juni 2023 stijgen de prijzen van koopwoningen echter weer. In oktober lagen de prijzen gemiddeld 7,4% hoger dan bij de vorige piek in juli 2022.

CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen verklaarde vorige maand al dat de oververhitting op de woningmarkt voortduurt. Dat komt volgens hem doordat kopers meer kunnen betalen en er nog altijd weinig huizen te koop staan. Ook volgens hypotheekadviseur De Hypotheker beschikken kopers door de gestegen salarissen en de lichte daling van de hypotheekrente over een grotere leencapaciteit. Het gemiddelde hypotheekbedrag voor de aankoop van een nieuwe woning steeg daardoor in het derde kwartaal tot het hoogste niveau ooit.

Transacties

Dat de vraag naar woningen groot blijft, blijkt ook uit het aantal transacties. In oktober verwisselden 18.131 huizen van eigenaar, ruim 15% meer dan een jaar eerder. In de eerste tien maanden van dit jaar zijn 164.661 woningen verkocht, een toename van bijna 12%.

Het CBS wees eind vorige maand nog op het grote belang van nieuwbouwwoningen voor het op gang brengen van de doorstroming op de woningmarkt. Een nieuwe woning kan volgens het statistiekbureau namelijk leiden tot het op de markt komen van twee of drie andere woningen.

Het kabinet streeft ernaar om de komende tijd structureel 100.000 woningen per jaar te bouwen. Economen van ABN AMRO wezen er in oktober op dat er tot nu toe zo'n 90.000 woningen in aanbouw zijn genomen, die pas over één tot twee jaar worden opgeleverd. Volgens hen blijft de overheidsdoelstelling daarmee voorlopig uit zicht.

Meer posts

Gemiddelde huurprijs voor vrijesectorwoning stijgt naar 1.838 euro per maand
De huurprijs van woningen in de vrije huursector bedroeg in het laatste kwartaal van 2025 gemiddeld 1.838 euro. Er is vooral veel vraag naar woningen met huurprijzen onder de 1.500 euro, maar het aanbod in die categorie wordt steeds kleiner.
Lees meer
Hypotheekaanvragen nemen flink toe door doorstromers en gepensioneerden
Huizenkopers en -bezitters deden in 2025 meer aanvragen voor een nieuwe hypotheek. Vooral gepensioneerden en mensen die doorstroomden naar een volgende woning, werden actiever. Hypotheekplatform HDN spreekt over een "duidelijk kantelpunt" voor hen. Starters vroegen juist minder hypotheken aan.
Lees meer
Huis kost gemiddeld zo'n half miljoen euro, maar prijsstijging zwakt af
Woningen zijn in het derde kwartaal van vorig jaar 7,8 procent duurder geworden ten opzichte van een jaar eerder. De prijsstijging vlakt wel geleidelijk af.
Lees meer
Huizenprijzen stijgen volgens Rabobank komende jaren telkens met 5 procent
Koopwoningen worden volgend jaar 4,8 procent duurder, verwacht Rabobank. Het jaar erop komt er nog eens 5,5 procent bij. Die stijging is waarschijnlijk groter dan de groei van de cao-lonen, waardoor veel huizenzoekers nog meer moeite krijgen om een betaalbare woning te vinden.
Lees meer

Met ons in gesprek?