Nieuws

'Nieuwe' woning op Funda vaak al maanden te koop: 'Het gebeurt stiekem'

Duizenden woningen die als 'nieuw' worden aangeboden op Funda zijn helemaal niet nieuw op de markt. Vorig jaar ging het om bijna 15.000 woningen, vaak zelfs met een lagere vraagprijs. Huizenzoekers weten dat vaak niet. "Het is de grootste aankoop die veel mensen doen. Dan wil je wel het complete plaatje hebben", zegt hoogleraar huisvesting Dirk Brounen.

'Nieuwe' woning op Funda vaak al maanden te koop: 'Het gebeurt stiekem'

In 2024 werd 7 procent van alle woningen op Funda opnieuw aangeboden. Dat blijkt uit cijfers van makelaarskantoor Walter Living die RTL Nieuws opvroeg. De vraagprijs van alle opnieuw aangeboden woningen daalt in doorsnee met zo'n 20.000 euro, ontdekte het bedrijf, dat het complete Funda-aanbod in de gaten houdt.

Wat opvalt, is dat vooral duurdere woningen vaker opnieuw worden aangeboden. Van de huizen met een vraagprijs onder de 300.000 euro werd 4 procent opnieuw op Funda gezet. Lag de vraagprijs tussen de 500.000 en 750.000 euro, dan gebeurde dit in 10 procent van de gevallen.

Een woning kan om verschillende redenen opnieuw op Funda geplaatst worden. Bijvoorbeeld om de aandacht te trekken na een prijsverlaging. Maar het kan ook zijn dat een verkoop niet doorgaat, omdat de koper zijn hypotheek niet rond krijgt. Of omdat er problemen zijn met de woning.

Woningen worden geregeld meerdere keren opnieuw opgeboden. Zo staat op dit moment in Utrecht een appartement te koop dat in een halfjaar tijd vier keer opnieuw is aangeboden op Funda. De vraagprijs daalde met een ton: van 650.000 euro naar 550.000 euro. In Amsterdam werd begin deze maand een 'nieuwe' woning geplaatst waar de vraagprijs sinds januari vijf keer daalde: van 850.000 naar 700.000 euro.

'Het gebeurt stiekem'

Met het opnieuw aanbieden van een woning is in principe niks mis, vindt Steven van Wel, oprichter van Walter Living. "Waar wij problemen mee hebben, is dat het stiekem gebeurt."

Volgens Van Wel denken kopers al snel dat ze minimaal 10 procent moeten overbieden. "Je maakt misschien een andere keuze als je alle informatie hebt."

De tijd die een woning te koop staat, is voor kopers een bron van informatie, zegt Dirk Brounen, hoogleraar huisvesting en huishoudfinanciën aan de Universiteit Maastricht. "Als je dat weglaat is het geen fraude, maar je vertelt ook niet het hele verhaal. Prima dat je de vraagprijs verandert, maar laat de eerste datum staan zodat iedereen kan zien hoelang de woning al te koop staat."

VEH wil meer transparantie

Ook de Vereniging Eigen Huis (VEH) pleit voor meer transparantie. "Makelaars zouden verplicht moeten worden om te vermelden wanneer een woning eerder op Funda is aangeboden, en tegen welke prijs. Dit zorgt ervoor dat kopers toegang hebben tot volledige en eerlijke informatie."

Volgens de Nederlandse Vereniging voor Makelaars (NVM) hebben kopers en verkopers allebei hun eigen strategie.

"Het is altijd goed om dit na te vragen bij de begeleidende makelaar, zodat duidelijk is of een woning eerder of voor andere prijs te koop heeft gestaan", laat de NVM weten. "De makelaar zal hier altijd open en eerlijk over zijn, want er zijn regelmatig bijzondere situaties waardoor een woning opnieuw in de verkoop komt."

Meer posts

Gemiddeld 115 reacties op middeldure huurwoning, kans in grote steden zelfs ’vrijwel nihil’
Met name in de grote steden is er een stormloop op de zeldzame middenhuurwoningen die nog worden aangeboden. In steden als Utrecht, Rotterdam en Amsterdam komen er gemiddeld meer dan 400 reacties op. Tegelijk staan deze woningen nog maar zes dagen online.
Lees meer
'Nieuwe' woning op Funda vaak al maanden te koop: 'Het gebeurt stiekem'
Duizenden woningen die als 'nieuw' worden aangeboden op Funda zijn helemaal niet nieuw op de markt. Vorig jaar ging het om bijna 15.000 woningen, vaak zelfs met een lagere vraagprijs. Huizenzoekers weten dat vaak niet. "Het is de grootste aankoop die veel mensen doen. Dan wil je wel het complete plaatje hebben", zegt hoogleraar huisvesting Dirk Brounen.
Lees meer
Steeds meer huizenjagers zoeken hun heil vlak over de Belgische grens
Steeds meer Nederlandse woningzoekenden gaan vlak over de grens met België op zoek naar een huur- of koopwoning. Dat merken meerdere Belgische makelaars, blijkt donderdag uit een rondgang van persbureau ANP. De huizen in het buurland zijn aanzienlijk goedkoper.
Lees meer
Nieuw huizenplatform wil einde maken aan ondoorzichtige biedingen en voortrekken op woningmarkt
Een einde maken aan ondoorzichtige biedprocessen en voorkeursbehandelingen op de woningmarkt. Dat wil het nieuwe woningplatform Fanstr dat maandag van start gaat.
Lees meer

Met ons in gesprek?