Nieuws

Prijzen koophuizen omlaag in december, toch 9% duurder over heel 2024

De prijzen van bestaande koopwoningen zijn in december gedaald ten opzichte van november. Over heel 2024 zijn huizen wel 8,7% duurder geworden, na de prijsdaling van bijna 3% in 2013.

Prijzen koophuizen omlaag in december, toch 9% duurder over heel 2024

In december daalden de huizenprijzen 0,7%, blijkt woensdag uit cijfers van het CBS en het Kadaster. Kopers betaalden gemiddeld €455.512.

Het CBS kwam ook met cijfers over heel 2024. Vorig jaar werden 203.555 woningen verkocht. Dat zijn er bijna 12% meer dan een jaar eerder. Er gingen vooral meer appartementen van de hand (+27%). In de voorgaande drie jaar waren er telkens minder woningtransacties.

In de provincie Utrecht was de prijsstijging vorig jaar met 11,6% het grootst. Verder varieerden de prijsstijgingen van 5,2% in Zeeland tot 9,9% in Drenthe.

Utrecht

De gemeente Utrecht noteerde van de vier grootste steden de grootste prijsstijging (+15,2%). De prijsstijging in Amsterdam was met 8,7% hetzelfde als gemiddeld in Nederland. In Den Haag en Rotterdam lag de prijsstijging onder het gemiddelde (respectievelijk 7,2% en 6,5%).

De prijsstijging was in 2024 met 10,3% het grootst bij tussenwoningen en met 5,9% het kleinst voor vrijstaande woningen.

In december waren de prijzen van bestaande koopwoningen gemiddeld 10,9% hoger dan in december 2023. Die stijging is kleiner dan in de vier maanden daarvoor.

NVM

Het CBS baseert zich op inschrijvingen bij het Kadaster, die ongeveer drie maanden of meer achterlopen op de daadwerkelijke verkooptransacties. Makelaarsorganisatie NVM kwam twee weken geleden met actuele verkoopcijfers over het vierde kwartaal. Volgens die cijfers waren de huizenprijzen 11,5% hoger dan in dezelfde periode in 2023.

Meer posts

Huizenprijzen isoleren alleenstaande starters: 272.000 euro spaargeld nodig
De huizenprijzen in Nederland zijn sinds 2013 bijna verdubbeld en voor alleenstaande starters maakt dat het kopen van een huis nóg moeilijker. Gemiddeld is er naast een maximale hypotheek 272.000 euro spaargeld nodig.
Lees meer
Huizenprijzen stijgen nóg harder dan verwacht: 'Wij waren ook verrast'
De huizenprijzen stijgen nog harder dan verwacht. ABN AMRO heeft de verwachte prijsstijging voor dit jaar nogmaals naar boven bijgesteld. De belangrijkste redenen zijn de inkomensgroei en het tekort aan nieuwe woningen. Voor 2026 wordt wel een afname van de stijging voorspeld.
Lees meer
Woningprijzen blijven opvallend genoeg onverbiddelijk stijgen
Niet alleen het aantal verkochte woningen blijft stijgen, maar ook de prijzen. In augustus waren bestaande koopwoningen gemiddeld 7,9 procent duurder dan een jaar eerder. De gemiddelde transactieprijs is 486.190 euro. Van afkoeling lijkt geen sprake. "Ondanks alles gaat de woningmarkt door", zegt woningmarktexpert Matthieu Zuidema van het Kadaster. "Je zou denken dat het lage consumentenvertrouwen, de toch wel hoge rente, de economische onzekerheid en de handelsoorlog iets zouden afremmen. Maar die woningmarkt gaat gestaag verder."
Lees meer
Nederlanders sluiten meer nieuwe hypotheken af, oudere woningkopers lenen minder dan jongeren
Nederlanders sluiten meer nieuwe hypotheken af, oudere woningkopers lenen minder dan jongeren.
Lees meer

Met ons in gesprek?