Nieuws

Rabo voorziet komend jaar huizenprijzen oplopen naar piek in zomer: ’Hogere leningen voor kopers’

De prijzen van koophuizen zijn sinds afgelopen zomer weer gestegen. De dip in de huizenprijzen duurde daarmee slechts één jaar, waarin de prijzen met ruim 6% zijn gedaald. Dat melden de economen van RaboResearch in het Kwartaalbericht Woningmarkt.

Rabo voorziet komend jaar huizenprijzen oplopen naar piek in zomer: ’Hogere leningen voor kopers’

Volgens de economen zullen de huizenprijzen in 2024 naar verwachting de piek van vorig jaar zomer weer evenaren. Dat komt doordat kopers volgend jaar meer kunnen lenen, terwijl het woningaanbod beperkt blijft. Voor heel 2023 komen de huizenprijzen vermoedelijk nog 2,8 procent lager uit dan vorig jaar, om in 2024 en 2025 te stijgen met 4,5 procent.

In 2023 verbeterde de betaalbaarheid van woningen, zegt Stefan Groot, econoom bij RaboResearch. „De hypotheekrentes bewogen dit jaar wat rustiger vergeleken met 2022. En de cao-lonen namen flink toe als reactie op de hoge inflatie. Hoewel de prijzen van koopwoningen dus alweer stijgen, zijn huizen nu gemiddeld nog wel goedkoper dan vorig jaar.”

Meer lenen

Volgend jaar kunnen huishoudens volgens Groot opnieuw meer lenen, terwijl het aanbod krap blijft. „Het aanbod van bestaande koopwoningen loopt terug en de nieuwbouw neemt nog geen vlucht. De krapte houdt waarschijnlijk aan tot na 2030.”

Ook de schatting voor het aantal woningtransacties is naar boven bijgesteld. „Eerder gingen we voor 2023 uit van 180.000 transacties. Het lijkt er nu op dat er dit jaar uiteindelijk 183.000 bestaande koophuizen van eigenaar wisselen. Voor 2024 gaan we nu niet uit van 170.000 transacties, maar van 180.000. Na volgend jaar trekt dat aantal naar verwachting weer aan. Voor 2025 voorzien we 184.000 transacties.”

Meer posts

Worsteling met hypotheekrenteaftrek: chaos dreigt door aflopen dertigjaarstermijn
Per 2031 loopt voor het eerst de dertigjaarstermijn voor de hypotheekrenteaftrek af. Daarmee doemen allerlei problemen op, want het is onduidelijk welke huiseigenaren vanaf dan mogen gebruikmaken van dit belastingvoordeel. Oplossingen zijn duur, moeilijk uitvoerbaar of liggen politiek zeer gevoelig.
Lees meer
Groei economie zakt naar 1 procent, IMF adviseert: pak huizenmarkt aan!
De groei van de Nederlandse economie zakt dit jaar naar 1 procent en mogelijk lager. Dat is gelijk aan of iets onder het Europees gemiddelde. Vooral structurele problemen, zoals de vastgelopen huizenmarkt, zitten Nederland dwars, stelt het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in een advies.
Lees meer
Heinen over dreigend gat op begroting: 'Dit kabinet gaat de hypotheekrenteaftrek niet versoberen'
Dit kabinet gaat de hypotheekrenteaftrek niet versoberen om de kosten te dekken van een dreigend gat in de begroting van enkele miljarden euro's. Dat zegt Eelco Heinen (VVD) in het wekelijkse gesprek met de minister van Financiën op RTL Z. "Laat ik helder zijn: dit kabinet gaat de hypotheekrenteaftrek niet versoberen."
Lees meer
Minder hypotheekaanvragen in april, vooral starters terughoudender met kopen
De gestegen hypotheekrente heeft vorige maand geleid tot terughoudendheid bij zowel kopers van een huis als niet-kopers (bijvoorbeeld voor een verbouwing). Het aantal hypotheekaanvragen in april lag 11 procent lager dan een jaar eerder, meldt het HDN.
Lees meer

Met ons in gesprek?