Nieuws

Rabobank en Obvion beperken mogelijkheden voor aflossingsvrije hypotheek

Bij Rabobank en Obvion Hypotheken kan vanaf 11 mei nog maximaal 30 procent van de woningwaarde met een aflossingsvrije hypotheek worden gefinancierd. In Nederland zijn in het verleden veel aflossingsvrije hypotheken afgesloten. Toezichthouders zien dat als een risico.

Rabobank en Obvion beperken mogelijkheden voor aflossingsvrije hypotheek

De aflossingsvrije hypotheek is de afgelopen jaren onderwerp geweest van intensief overleg tussen de toezichthouders en Rabobank. Op basis van deze gesprekken hebben Rabobank en dochtermerk Obvion besloten om vanaf 11 mei 2026 minder aflossingsvrije hypotheken te verstrekken.

Vanaf 11 mei kunnen klanten maximaal 30 procent van de waarde van hun woning aflossingsvrij lenen. Er geldt ook een maximum van 150.000 euro dat aflossingsvrij kan worden gefinancierd. Dat geldt voor het afsluiten van nieuwe hypotheken, maar ook voor het herfinancieren of ophogen van een bestaande hypotheek.

"De nieuwe regels gelden niet voor mensen bij wie de rentevaste periode afloopt", onderstreept een woordvoerder van Rabobank tegenover NU.nl. "Je sluit een hypotheek bijvoorbeeld voor dertig jaar af, maar de rentevaste periode kan korter zijn. Zolang je huidige hypotheek loopt, maak je gebruik van de oude regels."

Bij een overlijden of echtscheiding kan het ook voorkomen dat een hypotheek moet worden aangepast. Maar in dat soort situaties wordt naar passende oplossingen gekeken, beloven Obvion en Rabobank.

Aflossingsvrije hypotheken waren tot 2013 erg populair

Tot 2013 waren aflossingsvrije hypotheken erg populair in Nederland. Bij een aflossingsvrije hypotheek betaal je alleen rente, maar geen aflossing. Op hypotheken die tot 2013 zijn afgesloten, kun je de rente zelfs aftrekken van de belasting. Daardoor heb je met een aflossingsvrije hypotheek heel lage maandlasten.

Maar aan aflossingsvrije hypotheken kleeft ook een risico. Als de huizenprijzen fors dalen en er een situatie ontstaat waarin je moet verhuizen, kun je met een flinke restschuld achterblijven. Ook wordt doorstromen op de woningmarkt moeilijker doordat je geen vermogen opbouwt in je woning.

Zoals je in het artikel hieronder kunt lezen, zien toezichthouders aflossingsvrije hypotheken als een risico. Daarom is steeds meer beleid erop gericht om het bedrag dat in Nederland met aflossingsvrije hypotheken is gefinancierd terug te dringen.

Meer posts

'Betaalbare' koopwoning is niet bereikbaar voor mensen met laag inkomen
Ook nieuwe koopwoningen die volgens de overheid als betaalbaar worden gezien, zijn vaak alleen voor mensen met een hoog inkomen bereikbaar. Woningzoekenden met een laag inkomen zijn daardoor vaak aangewezen op huur.
Lees meer
Waarom de huizenmarkt ineens afkoelt: lagere prijzen, minder bezichtigingen en meer nieuwbouw
Wie een koopwoning zoekt, kan iets rustiger ademhalen. De markt is aan het begin van dit jaar wat afgekoeld. Zowel de prijzen als het aantal bezichtigingen lopen terug. Helemaal opvallend: er is meer nieuwbouwaanbod, maar minder animo. Dat blijkt uit nieuwe kwartaalcijfers van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM).
Lees meer
Huren vrije sector stijgen flink harder dan prijzen koopwoningen
De huurprijzen in de vrije sector zijn in het eerste kwartaal van dit jaar sterker gestegen dan de prijzen van koopwoningen, zo blijkt uit een analyse van woningplatformen Pararius en Huurwoningen.nl.
Lees meer
Hoe de woningmarkt het onmogelijk maakt om terug te verhuizen naar je oude dorp of stad
Het wordt steeds moeilijker om terug te keren naar je roots. Mensen die willen verhuizen naar de regio waar ze zijn opgegroeid, lopen tegenwoordig vaak vast op een gebrek aan (betaalbare) woningen.
Lees meer

Met ons in gesprek?