Nieuws

Rabobank verwacht stevige stijging huizenprijzen

Onderzoekers van de Rabobank verwachten dat koophuizen nog harder in prijs zullen stijgen dan ze eerder dachten. Er staan relatief weinig woningen te koop en dat zorgt voor steeds hogere prijzen. Het effect van die schaarste is volgens de bank dit en volgend jaar veel groter geworden.

Rabobank verwacht stevige stijging huizenprijzen

In heel 2024 stijgen de huizenprijzen gemiddeld 9,1%, denken de onderzoekers van de Rabobank. Eerder gingen ze nog uit van 6,7% duurdere huizen dit jaar. Voor volgend jaar stelt de bank de verwachte prijsstijging ook sterk naar boven bij. Kenners denken niet langer dat de prijzen met 5,2% stijgen, maar met 10,7%

De afgelopen tijd zorgden hogere lonen in Nederland ervoor dat de huizenprijzen stegen, omdat mensen zo een hogere hypotheek konden afsluiten en meer konden bieden op een woning. Maar op den duur wordt het steeds moeilijker om een eigen huis te kunnen betalen, verwacht de Rabobank. Naar verwachting stijgen salarissen namelijk niet zo hard als de huizenprijzen en de kosten voor een hypotheek.

Woningmarkteconoom Carola de Groot van de Rabobank denkt dat de vraag naar koopwoningen uiteindelijk minder wordt, doordat steeds minder mensen ze kunnen betalen. Maar voorlopig hebben woningzoekers nog te maken met „stevige prijsstijgingen.”

Dat zorgt er ook voor dat mensen vaker zoeken buiten hun eigen stad, als de prijzen daar te hoog zijn. „Huizenkopers laten hun locatiekeuze namelijk deels afhangen van de prijs van de plek. Onder invloed van de hoge en stevig stijgende huizenprijzen in het stedelijke gebied van de Randstad nam de trek uit de stad lange tijd toe. Maar toen de prijzen gingen dalen, stokte deze trend weer”, zegt De Groot. „Nu de huizenprijzen weer hard stijgen en de prijspremie voor een koophuis in de noordelijke steden van de Randstad bovendien weer oploopt, denken we dat de trek uit de eigen stad langzaam maar zeker weer toeneemt.”

Volgend jaar stijgen de huizenprijzen het sterkst in Zuid-Limburg en het noordoosten van het land, verwacht de Rabobank.

Meer posts

Huren vrije sector stijgen flink harder dan prijzen koopwoningen
De huurprijzen in de vrije sector zijn in het eerste kwartaal van dit jaar sterker gestegen dan de prijzen van koopwoningen, zo blijkt uit een analyse van woningplatformen Pararius en Huurwoningen.nl.
Lees meer
Hoe de woningmarkt het onmogelijk maakt om terug te verhuizen naar je oude dorp of stad
Het wordt steeds moeilijker om terug te keren naar je roots. Mensen die willen verhuizen naar de regio waar ze zijn opgegroeid, lopen tegenwoordig vaak vast op een gebrek aan (betaalbare) woningen.
Lees meer
Nieuwbouwwoningen zijn in trek bij senioren en dat zorgt voor ruimte op de markt
Senioren van 55 jaar en ouder hebben tussen 2018 en 2024 ruim een kwart van alle nieuwbouwwoningen en meer dan de helft van alle nieuwbouwappartementen gekocht. Ook lieten zij in die periode jaarlijks zo'n zevenduizend koopwoningen achter. Dat is opvallend, zegt onderzoeker Hans Wisman van het Kadaster. Lang werd gedacht dat senioren liever niet verhuizen en ervoor kiezen om in hun eigen vertrouwde woonomgeving te blijven zitten. Maar dat blijkt niet te kloppen. "We zien dat ze wel degelijk willen verhuizen. En dat niet alleen: ook over grotere afstanden dan jongeren", zegt Wisman.
Lees meer
Bestaande koopwoningen ruim 5 procent duurder in februari
Bestaande koopwoningen waren in februari gemiddeld 5,4 procent duurder dan een jaar eerder. Dat constateren het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster op basis van de recentste cijfers. In januari stegen de prijzen ook met 5,4 procent op jaarbasis.
Lees meer

Met ons in gesprek?