Nieuws

Rabobank voorziet opnieuw flinke stijging huizenprijs, vooral Flevoland populair

Dit jaar stijgen huizenprijzen weer hard en Rabobank voorziet voor 2025 weer een prijsstijging van 9,2 procent. De bank verwacht dat huizenkopers uitwijken naar Flevoland en de randen van het land en dat prijzen daar dus het hardst zullen stijgen. In oktober stegen de prijzen volgens Rabobank met 11,5 procent ten opzichte van een jaar eerder. Een forse stijging, maar volgens de bank zwakt de toename sinds juli wel iets af. Over heel 2024 verwachten de Rabo-economen een stijging van ongeveer 8,8 procent.

Rabobank voorziet opnieuw flinke stijging huizenprijs, vooral Flevoland populair

Komend jaar lopen de prijzen weer harder op (9,2 procent erbij). Daarna, in 2026 voorziet Rabobank een prijsstijging van 6,0 procent. De bank verwacht dat lonen dit en komend jaar minder hard stijgen. Daardoor worden koopwoningen minder betaalbaar.

En dat zorgt ervoor dat huizenkopers uitwijken naar regio's waar woningen nog iets goedkoper zijn. Zoals Flevoland en de randen van het land, stelt de bank. "Die regio's winnen aan aantrekkingskracht."

Prijsstijgingen door woningschaarste

Dat prijzen ook komend jaar blijven stijgen, komt volgens markteconoom Stefan Groot doordat er meer vraag is naar koophuizen, onder meer door een groeiende bevolking. Maar het aanbod van woningen kan die vraag niet bijbenen. Er wordt namelijk niet genoeg bijgebouwd.

Komend jaar kunnen veel huizenkopers iets meer geld lenen door versoepeling van de leennormen (een deel van de alleenstaanden kan 16.000 euro meer lenen) en een andere weging van de studieschuld. "Potentiële huizenkopers kunnen daardoor meer bieden voor een woning", zegt Groot.

Starter profiteert van verkoop huurwoningen

Rabobank ziet wel extra woningen beschikbaar komen voor starters door de zogenoemde uitpondgolf. Door strengere huurregels (verhuurders mogen bij een bepaalde groep woningen iets minder huur vragen) besluit een deel van de eigenaren om hun woning te koop te zetten. Dat wordt ook wel uitponden genoemd.

Dit gebeurde dit jaar anderhalf keer zo vaak als in dezelfde periode vorig jaar, stelt de bank. En vaak waren dit appartementen. "Waarschijnlijk profiteren huizenkopers tot 35 jaar hiervan." Volgens de bank weet die groep mede door die uitpondgolf nog vaak toe te slaan. "Ondanks de grote zorgen over de positie van jongvolwassenen op de koopwoningmarkt is nog altijd meer dan de helft van alle huizenkopers een 35-minner."

Voor het lopende jaar voorziet RaboResearch 204.000 woningverkopen, 22.000 meer dan in 2023. In 2025 wisselen naar verwachting 198.000 woningen van eigenaar, gevolgd door 192.000 in 2026. Groot: "De afname in transacties hangt samen met de achterblijvende nieuwbouw. Inmiddels stijgt het aantal woningen in aanbouw wel, dus dat stemt hoopvol."

Meer posts

Modale starter op woningmarkt heeft niets aan recordaanbod: in Flevoland zelfs nog maar 1 op de 1000 woningen binnen bereik
Voor huizenzoekers met een modaal inkomen is de situatie verslechterd ondanks het recordaanbod van woningen. Een modale starter zonder spaargeld of hulp van familie, kan nog maar 1 op de 100 beschikbare woningen kopen. In Flevoland zelfs maar 1 op de 1000.
Lees meer
Wonen op het water is niet goedkoop: woonboot is duurder dan huis
Woonboten lijken gemiddeld goedkoper dan gewone huizen, maar dat komt vooral doordat ze vaak een stuk kleiner zijn dan een reguliere woning. Per vierkante meter betaal je voor een woonboot juist ruim 20 procent meer. Vorig jaar werden 235 woonboten verkocht via makelaars, blijkt uit cijfers van NVM-datadochter Brainbay. De gemiddelde woonboot kostte 466.000 euro. Voor een reguliere woning werd gemiddeld 494.000 euro betaald.
Lees meer
Kabinet wil 100.000 woningen bouwen, maar regels zitten investeerders in de weg
Het kabinet wil elk jaar 100.000 woningen bouwen, maar volgens partijen uit de woningbouw gaat dat met het huidige beleid niet lukken. Beleggers en verhuurders investeren steeds minder in woningen, terwijl de kosten en risico's oplopen.
Lees meer
Afname huuraanbod dwingt jongeren persoonlijke keuzes uit te stellen
Afname huuraanbod dwingt jongeren persoonlijke keuzes uit te stellen
Lees meer

Met ons in gesprek?