Nieuws

Starters op de woningmarkt: zo maak je meer kans dan je denkt

Het jaar begon met fantastisch nieuws voor starters: jongeren zouden profiteren van de massale verkoop van huurwoningen. Maar een nieuwe analyse toont een scherpe tweedeling en stelt dat een starter met modaal inkomen de koopmarkt wel kan vergeten. Hoe zit het nou precies en hoe kun je als starter je zoektocht verbreden?

Starters op de woningmarkt: zo maak je meer kans dan je denkt

Het is inderdaad zo dat de keuze op de koopmarkt door de nieuwe, strengere huurwetgeving is gegroeid. Meer beleggers verkochten naar aanleiding van de nieuwe regelgeving hun huurwoningen en de jonge starter heeft dus meer te kiezen.

Het aantal hypotheekaanvragen van starters tot 25 jaar is in het laatste kwartaal van 2025 meer dan verdubbeld. Starters kochten hun eerste woning bovendien steeds vaker alleen. Starters zijn goed voor 53 procent van alle hypotheekaanvragen voor de aankoop van een woning. Ook jongeren tot 25 jaar komen er steeds vaker tussen.

Jongeren zelf meest optimistisch

Uit onderzoek van Ipsos I&O in opdracht van verzekeraar a.s.r. blijkt dat 18 tot 34-jarigen zelf optimistischer zijn over hun eigen kansen dan andere leeftijdsgroepen. Toch heerst er over het algemeen geen jubelstemming: uit hetzelfde onderzoek blijkt dat bijna driekwart van de Nederlanders zonder koopwoning denkt dat de kans op het vinden van een passende woning binnen een jaar klein is.

Bovendien brengt het krimpen van de huurmarkt volgens de recente analyse van makelaarsvereniging NVM ook ongelijkheid met zich mee. Zij constateren dat de starter inderdaad meer kansen lijkt te hebben, maar dat het hierbij vaak wel om een bepaalde groep starters gaat.

Starters zonder spaargeld en met een studieschuld of een modaal inkomen blijven juist steeds langer thuis wonen. Het gemiddelde hypotheekbedrag neemt in bijna het hele land nog steeds toe, en lag in het tweede halfjaar van 2025 op gemiddeld 513.000 euro. Dat is bijna acht procent hoger dan een jaar eerder.

‍

Meer posts

Nederlandse huizenprijzen minder hard omhoog dan elders in Europa
De stijging van de huizenprijzen in Nederland is teruggevallen onder het Europees gemiddelde. In 19 van de 27 lidstaten van de EU gingen de prijzen harder omhoog, blijkt uit cijfers van het CBS en Eurostat. Tegelijk is de verkoop van nieuwe koopwoningen verder gedaald.
Lees meer
Verkoop van nieuwbouwwoningen daalt voor vierde kwartaal op rij
Het aantal verkochte nieuwbouwwoningen in Nederland blijft gestaag afnemen. In het tweede kwartaal van 2026 werden bijna 5.700 nieuwbouwwoningen verkocht, een daling van 11,2 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
Lees meer
Ook ABN AMRO verwacht dat huizenmarkt volgend jaar afkoelt
De huizenmarkt koelt volgend jaar sterker af dan verwacht, meldt ABN AMRO. De bank gaat ervan uit dat de huizenprijzen dit jaar met 3,8 procent stijgen en in 2027 met 2,5 procent. Eerder kwam ING al tot dezelfde conclusie.
Lees meer
Hypotheekrente blijft oplopen en zet leencapaciteit huizenkopers onder druk
De gemiddelde tien jaar vaststaande hypotheekrente met Nationale Hypotheekgarantie stijgt naar 4,5 procent. Dat is de hoogste stand van dit jaar. De stijging heeft een directe impact op hoeveel huizenkopers maximaal kunnen lenen.
Lees meer

Met ons in gesprek?