Nieuws

Sterkste prijsdaling bestaande koopwoningen in 10 jaar

De prijzen van bestaande koopwoningen zijn in december opnieuw gedaald ten opzichte van de maand ervoor. Volgens het Kadaster en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zakten de prijzen met 2,3 procent ten opzichte van november, wat de sterkste daling in tien jaar is.

Sterkste prijsdaling bestaande koopwoningen in 10 jaar

De prijzen zwakken nu al vijf maanden op rij af. Over heel 2022 gingen de prijzen nog wel met gemiddeld 13,6 procent omhoog in vergelijking met een jaar eerder.

In vergelijking met december 2021 werden bestaande koopwoningen 2,7 procent duurder. Dat is de kleinste prijsstijging op jaarbasis in ruim zeven jaar. De gemiddelde transactieprijs voor een koopwoning bedroeg vorige maand 401.436 euro. De prijzen van bestaande koopwoningen bereikten in juni 2013 een dieptepunt. Vervolgens was er sprake van een stijgende trend tot augustus 2022. Vanaf die maand werd dus een daling ingezet. Vergeleken met het dal in juni 2013 waren de prijzen in december ruim 90 procent hoger.

Opgelopen hypotheekrente

De huizenprijzen staan vooral onder druk door de opgelopen hypotheekrente. Daardoor kunnen mensen nu minder lenen. Daarbij is de koopkracht van mensen afgenomen als gevolg van de hoge inflatie. Verder is het aanbod aan te koop staande huizen nog altijd beperkt. Dit alles leidde er ook toe dat er vorig jaar minder verhuizingen plaatsvonden. Volgens het Kadaster werden er in totaal 193.103 woningen verkocht. Dat is bijna 15 procent minder dan in 2021. In december verwisselden wel wat meer woningen van eigenaar dan een jaar eerder.

De prijsdaling die het CBS meet is nog niet zo extreem als de afname die de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) onlangs becijferde. Volgens de makelaars gingen de huizenprijzen in het voorbije kwartaal met 6,4 procent op jaarbasis omlaag.

Het CBS verwerkt huizenverkopen pas als notarissen die laten inschrijven bij het Kadaster. De cijfers van de NVM zijn onvollediger maar gebaseerd op het moment dat het koopcontract wordt getekend. Dat is eerder, waardoor trends daar vaak ook eerder worden gesignaleerd.

Lastig

Economen wezen er onlangs op dat de meeste huiseigenaren zich vooralsnog geen zorgen hoeven te maken over de prijsdalingen. Mensen die vorig jaar op het toppunt van de woningmarkt een huis hebben gekocht, zijn wel „de sjaak” door de prijsdaling als ze nu van hun huis af willen, gaf ABN Amro-econoom Philip Bokeloh aan. „Dat kan een reden zijn om niet te scheiden, of een huis aan te houden.” Voor starters is de situatie ook nog steeds erg lastig.

Meer posts

Huizenprijzen stijgen naar recordniveau vanwege aanhoudende krapte
De huizenprijzen hebben in januari een recordniveau bereikt. Dat heeft vooral te maken met de aanhoudende krapte op de woningmarkt, het tekort aan nieuwbouwwoningen en de hogere inkomens van huishoudens.
Lees meer
Huizenprijzen stijgen: vooral in deze regio knallen ze omhoog
Het CBS heeft in een nieuwe analyse de prijsontwikkeling van woningen in het vierde kwartaal berekend. Daarbij kwam het Gelderse Winterswijk als koploper uit de bus, met een prijsstijging van liefst 21,6 procent vergeleken met een jaar geleden. De huizenprijzen stijgen over het algemeen sterker in oostelijke gemeenten dan in het westen.
Lees meer
Woningtekort stijgt naar 410.000: 'Huren vrije sector zullen verder stijgen'
Er is in Nederland inmiddels een tekort van zo'n 410.000 woningen doordat het aantal huishoudens sterker is gestegen dan de huizenvoorraad. Naar verwachting zal het aantal huurwoningen afnemen en zijn investeringen in nieuwe huurwoningen dus hard nodig. Het woningtekort is toegenomen doordat er vorig jaar ruim 80.000 huishoudens bij zijn gekomen en de woningvoorraad met slechts 70.000 huizen is gegroeid. Dat schrijft adviesbureau Capital Value in het jaarlijkse rapport over de woningmarkt.
Lees meer
Opvallende stijging: hypotheekrenteaftrek levert huiseigenaren bijna tien miljard op
In 2024 hadden huiseigenaren 9,5 miljard belastingvoordeel. Dat was 600 miljoen meer dan het jaar ervoor. De toename kwam vooral door de gestegen hypotheekrente en doordat huizenkopers hogere schulden aangingen. Lage inkomens profiteren in euro’s het minst, maar in verhouding tot hun inkomen het meest.
Lees meer

Met ons in gesprek?