Nieuws

Vanaf dit najaar maakt starter meer kans op huizenmarkt

Huizen worden voor starters op de woningmarkt vanaf dit najaar iets beter betaalbaar, meldt De Nederlandsche Bank (DNB) na onderzoek. Door de gestegen hypotheekrente zijn starters nu nog per maand meer kwijt dan vorig jaar, ondanks de gedaalde huizenprijzen. Maar daar komt halverwege dit jaar verandering in.

Vanaf dit najaar maakt starter meer kans op huizenmarkt

Volgens berekeningen van DNB is de betaalbaarheid van een koophuis eind 2023 ruim 4% beter dan eind 2021, voordat de rente begon te stijgen. „De huizenprijzen dalen, maar door de gestegen hypotheekrente zijn starters nu per maand meer kwijt dan vorig jaar. Omdat de inkomens intussen stijgen en de huizenprijzen verder dalen, verbetert de betaalbaarheid later dit jaar”, aldus de centrale bank. „Nu de daling van de huizenprijzen vanaf het najaar van 2022 is ingezet, en ook de lonen de afgelopen maanden flink zijn gestegen, wordt de positie van de starter de komende tijd iets beter.”

Een afname van de zogeheten financieringsruimte betekent dat starters minder geld kunnen uitgeven aan een huis. Volgens DNB leidt een daling van de financieringsruimte van 3,5% in 5 jaar tot 3,9% lagere huizenprijzen.

Voor starters is het in Nederland ondanks de meer hoopvolle vooruitzichten voor komend jaar nog steeds „bijzonder moeilijk” om een geschikte woning te vinden. Het gemiddelde bruto inkomen van een startershuishouden bedraagt ongeveer €67.500. Met dat inkomen kunnen starters tegen de huidige hypotheekrente van 4% maximaal €312.000 lenen bij de bank. Dit is een stuk lager dan de gemiddelde verkoopprijs van een woning van €432.000 in 2022.

Meer posts

Huren stijgen minder hard, maar huisbaas slaat toe bij bewonerswisseling
De woninghuren in Nederland zijn afgelopen juli gemiddeld 2% omhoog gegaan ten opzichte van een jaar geleden, meldt het CBS vrijdag. Vorig jaar was de stijging nog 3%. Bij een bewonerswisseling grijpen verhuurders wel hun kans om de huren sterk te verhogen.
Lees meer
1,8 miljoen Nederlanders willen koophuis en zelfde aantal zoekt huurwoning
1,8 miljoen Nederlandse huishoudens zouden hun huurhuis liever inruilen voor een koophuis, of juist precies andersom. De groep huurders die liever een woning zou kopen, is het grootst, maar er is ook een groep die juist een koophuis heeft, maar liever zou huren.
Lees meer
Koophuis gemiddeld 5 keer zo duur als in 1993
De prijs van een koophuis is momenteel vijf maal zo hoog als in 1993. Betaalde je dertig jaar terug nog gemiddeld ongeveer 80.000 euro voor een woning, inmiddels is dat 434.000 euro.
Lees meer
Eerste daling hypotheekrente een feit
De stijging van de hypotheekrente lijkt voorbij, zo meldt de Hypotheekshop. De eerste geldverstrekker voert een kleine daling van de hypotheekrente door.
Lees meer

Met ons in gesprek?