Nieuws

Woningwaarde doorbreekt grens van half miljoen euro, afkoeling nog niet in zicht

Mijlpaal op de huizenmarkt: een gemiddelde koopwoning in Nederland is voor het eerst meer dan een half miljoen euro waard. Vooral huizen ónder die grens zijn het afgelopen jaar meer waard geworden, blijkt uit cijfers die taxatiebureau Calcasa dinsdagochtend naar buiten brengt.

Woningwaarde doorbreekt grens van half miljoen euro, afkoeling nog niet in zicht

En dan te bedenken dat in de zomer van 2016 — nog geen tien jaar geleden dus — de gemiddelde woningwaarde nog op 250.000 euro lag. Twee jaar later ging de barrière van 300.000 euro eraan, en nog eens drie jaar daarna, in de zomer van 2021, ging de woningwaarde de vier ton voorbij.

De daaropvolgende ton heeft iets langer geduurd: drie jaar en drie maanden, om precies te zijn. Door een forse toename van de hypotheekrente kwam er in 2022 een kink in de kabel, maar die heeft dus maar voor een kleine vertraging gezorgd.

Hardst gestegen

De gemiddelde woningwaarde is afgelopen jaar het hardst gestegen bij huizen tussen de anderhalve en tweeënhalve ton: die huizen werden ruim 14 procent meer waard. Huizen tussen de 350.000 en 500.000 euro — de categorie met de meeste woningen — werden gemiddeld ruim 13 procent meer waard. Boven het half miljoen was de prijsstijging ‘slechts’ 10,7 procent.

Over de hele linie zijn huizen afgelopen jaar 12,6 procent meer waard geworden; de gemiddelde waarde lag eind december op 509.000 euro. Dat is dus de prijs die een taxateur op een huis zou plakken, en niet de verkoopprijs — Calcasa kijkt ook naar huizen die níét zijn verkocht. Deze nieuwe cijfers bevestigen wel het beeld dat het CBS een week geleden schetste op basis van alleen de verkochte woningen: zelfs in de goedkoopste gemeenten betalen kopers nu gemiddeld meer dan een kwart miljoen.

Smak minder

Niet dat de woningmarkt binnenkort gaat afkoelen: dit jaar stijgen de prijzen met nog eens 11,5 procent, verwacht Calcasa, onder meer omdat het aantal verkochte huizen nog steeds toeneemt. 245.000 huizen werden verkocht in de laatste drie maanden van 2024, een slordige 14 procent meer dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dat zijn er wel een smak minder dan in 2021, toen er in één kwartaal 310.000 huizen een nieuwe eigenaar kregen - nog altijd een record.

Meer posts

Gemiddelde huurprijs voor vrijesectorwoning stijgt naar 1.838 euro per maand
De huurprijs van woningen in de vrije huursector bedroeg in het laatste kwartaal van 2025 gemiddeld 1.838 euro. Er is vooral veel vraag naar woningen met huurprijzen onder de 1.500 euro, maar het aanbod in die categorie wordt steeds kleiner.
Lees meer
Hypotheekaanvragen nemen flink toe door doorstromers en gepensioneerden
Huizenkopers en -bezitters deden in 2025 meer aanvragen voor een nieuwe hypotheek. Vooral gepensioneerden en mensen die doorstroomden naar een volgende woning, werden actiever. Hypotheekplatform HDN spreekt over een "duidelijk kantelpunt" voor hen. Starters vroegen juist minder hypotheken aan.
Lees meer
Huis kost gemiddeld zo'n half miljoen euro, maar prijsstijging zwakt af
Woningen zijn in het derde kwartaal van vorig jaar 7,8 procent duurder geworden ten opzichte van een jaar eerder. De prijsstijging vlakt wel geleidelijk af.
Lees meer
Huizenprijzen stijgen volgens Rabobank komende jaren telkens met 5 procent
Koopwoningen worden volgend jaar 4,8 procent duurder, verwacht Rabobank. Het jaar erop komt er nog eens 5,5 procent bij. Die stijging is waarschijnlijk groter dan de groei van de cao-lonen, waardoor veel huizenzoekers nog meer moeite krijgen om een betaalbare woning te vinden.
Lees meer

Met ons in gesprek?