Nieuws

Woningzoekenden hunkeren naar huizen onder de 2 ton: ‘In heel Nederland scheve verhoudingen’

Woningzoekenden snakken naar woningen onder de 2 ton, maar komen van een koude kermis thuis. Dat blijkt uit het Woonwensenonderzoek en data-analyse van Funda.

Woningzoekenden hunkeren naar huizen onder de 2 ton: ‘In heel Nederland scheve verhoudingen’

Het verschil tussen vraag en aanbod is gigantisch. De interesse in woningen tot 200.000 euro was gemiddeld het hoogst, laat het woningplatform weten. Met slechts negenduizend beschikbare woningen viel er echter weinig te kiezen, dat is slechts 3,85 procent van het totale aanbod op de huizensite.

Dat er een kloof is gegroeid tussen vraag en aanbod blijkt wel uit de andere prijscategorieën. In de categorie vanaf 7 ton stonden maar liefst 35.000 woningen te koop, zo’n 15 procent van het totale aanbod. Terwijl daar het minste interesse voor was. ,,Je ziet met deze data zwart-op-wit dat er in heel Nederland scheve verhoudingen zijn tussen de woonwensen en het beschikbare aanbod’’, zegt Funda-directeur Joost Dop.

Utrecht

In vrijwel heel Nederland werd gemiddeld genomen het meest gereageerd op woningen onder de 200.000 euro. Dat komt neer op zo’n 4,64 reacties per week per woning. Alleen Utrecht is een uitzondering. Daar werd het meest gereageerd op woningen in de prijscategorie 3 tot 4 ton.

Uit de analyse van het zoekgedrag van miljoenen websitebezoekers blijkt dat een groot deel van de starters (65 procent) niet wil uitwijken voor een eerste woning. Ze zijn gehecht aan hun stad of regio. Ongeveer twee derde van hen is wel bereid om concessies te doen aan hun woningwensen. Het aanbod aan kleine, betaalbare, appartement is echter klein.

Doorstromers willen minder concessies doen. Zij wachten liever langer op een geschikte vervolgwoning. Volgens Funda is voor doorstromers de wens om gelijkvloers te wonen een belangrijke reden om te verhuizen: 28 procent van de ondervraagden noemt dit als reden. In zijn algemeenheid was er meer interesse in appartement dan in woonhuizen. Er stonden vorig jaar in totaal 164.671 huizen te koop en 70.343 appartementen.

Het onderzoek van het populaire woningplatform bevestigt andermaal dat de woningprijs één van de belangrijkste factoren is die het voor zowel starters als doorstromers lastig maakt om een passende woning te vinden. Uit onderzoek van databedrijf Calcasa bleek onlangs dat voor een gemiddelde koopwoning in Nederland inmiddels een inkomen van bijna een ton vereist is. De verwachtingen voor komend jaar zijn bovendien weinig hoopgevend. ING voorspelde al dat de huizenprijzen nog met 5 à 8 procent zullen stijgen.

Meer posts

Ook ABN AMRO beperkt mogelijkheden voor aflossingsvrije hypotheek
ABN AMRO gaat de mogelijkheden beperken om een aflossingsvrije hypotheek af te sluiten. Vanaf 1 juni mag met een aflossingsvrije hypotheek maximaal 30 procent van de woningwaarde worden gefinancierd. Rabobank en ASN Bank kondigden recent al vergelijkbare maatregelen aan.
Lees meer
Hypotheekrente stijgt door voortdurende oorlog in Midden-Oosten
De hypotheekrente is afgelopen week gestegen. Verschillende aanbieders, waaronder ABN AMRO en Florius, schroeven de rente komende week verder op, meldt hypotheekadviseur Van Bruggen. Dat heeft te maken met de oorlog in het Midden-Oosten.
Lees meer
Hypotheekrente daalt al wekenlang zachtjes, vooral bij looptijd van tien jaar
De rente op verschillende hypotheken is langzaamaan gedaald sinds het begin van het jaar. Een lagere rente betekent dat er meer geld overblijft om aan het huis zelf te besteden.
Lees meer
Doorsnee huishouden komt ruim 100.000 euro tekort voor koopwoning
Huishoudens komen gemiddeld meer dan 100.000 euro tekort bij de koop van een woning. Steeds meer mensen kunnen dan ook geen huis kopen. Inmiddels is er een inkomen van bijna twee keer modaal nodig.
Lees meer

Met ons in gesprek?