Nieuws

Woningzoekenden hunkeren naar huizen onder de 2 ton: ‘In heel Nederland scheve verhoudingen’

Woningzoekenden snakken naar woningen onder de 2 ton, maar komen van een koude kermis thuis. Dat blijkt uit het Woonwensenonderzoek en data-analyse van Funda.

Woningzoekenden hunkeren naar huizen onder de 2 ton: ‘In heel Nederland scheve verhoudingen’

Het verschil tussen vraag en aanbod is gigantisch. De interesse in woningen tot 200.000 euro was gemiddeld het hoogst, laat het woningplatform weten. Met slechts negenduizend beschikbare woningen viel er echter weinig te kiezen, dat is slechts 3,85 procent van het totale aanbod op de huizensite.

Dat er een kloof is gegroeid tussen vraag en aanbod blijkt wel uit de andere prijscategorieën. In de categorie vanaf 7 ton stonden maar liefst 35.000 woningen te koop, zo’n 15 procent van het totale aanbod. Terwijl daar het minste interesse voor was. ,,Je ziet met deze data zwart-op-wit dat er in heel Nederland scheve verhoudingen zijn tussen de woonwensen en het beschikbare aanbod’’, zegt Funda-directeur Joost Dop.

Utrecht

In vrijwel heel Nederland werd gemiddeld genomen het meest gereageerd op woningen onder de 200.000 euro. Dat komt neer op zo’n 4,64 reacties per week per woning. Alleen Utrecht is een uitzondering. Daar werd het meest gereageerd op woningen in de prijscategorie 3 tot 4 ton.

Uit de analyse van het zoekgedrag van miljoenen websitebezoekers blijkt dat een groot deel van de starters (65 procent) niet wil uitwijken voor een eerste woning. Ze zijn gehecht aan hun stad of regio. Ongeveer twee derde van hen is wel bereid om concessies te doen aan hun woningwensen. Het aanbod aan kleine, betaalbare, appartement is echter klein.

Doorstromers willen minder concessies doen. Zij wachten liever langer op een geschikte vervolgwoning. Volgens Funda is voor doorstromers de wens om gelijkvloers te wonen een belangrijke reden om te verhuizen: 28 procent van de ondervraagden noemt dit als reden. In zijn algemeenheid was er meer interesse in appartement dan in woonhuizen. Er stonden vorig jaar in totaal 164.671 huizen te koop en 70.343 appartementen.

Het onderzoek van het populaire woningplatform bevestigt andermaal dat de woningprijs één van de belangrijkste factoren is die het voor zowel starters als doorstromers lastig maakt om een passende woning te vinden. Uit onderzoek van databedrijf Calcasa bleek onlangs dat voor een gemiddelde koopwoning in Nederland inmiddels een inkomen van bijna een ton vereist is. De verwachtingen voor komend jaar zijn bovendien weinig hoopgevend. ING voorspelde al dat de huizenprijzen nog met 5 à 8 procent zullen stijgen.

Meer posts

Kloof tussen alleenstaande Jan Modaal en stellen groeit op woningmarkt: singles vrijwel kansloos voor koophuis
De kloof tussen alleenstaanden en tweeverdieners met een modaal inkomen neemt toe op de woningmarkt. Voor een alleenstaande Jan Modaal blijft het extreem lastig om een huis te kopen. Stellen kunnen wel kiezen uit een ruimer woningaanbod, meldt De Hypotheker.
Lees meer
Mensen in vakantietijd driftig op zoek naar woningen, veel hypotheekaanvragen
Ondanks de vakantietijd blijft de woningmarkt records vestigen. Afgelopen maand was de drukste juli ooit als het gaat om mensen die een hypotheek aanvragen, meldt HDN. Ook de gemiddelde marktwaarde van koopwoningen bereikte een nieuw record.
Lees meer
Woningzoekende moet honderden euro’s meer verdienen om te kunnen huren: ‘Middeninkomens zitten klem’
Terwijl meer mensen de afgelopen maanden een huurhuis zochten, waren er fors minder woningen beschikbaar. In het tweede kwartaal daalde het aanbod met dik 36 procent ten opzichte van een jaar eerder. Woningzoekenden moeten 800 euro per maand meer verdienen om nu een huis van 1830 euro te kunnen huren.
Lees meer
Voor grote groep huizenbezitters dreigt einde renteaftrek: risico op toeslagenaffaire 2.0
Voor een grote groep woningeigenaren dreigt het aflopen van hun recht op hypotheekrenteaftrek op een administratief en fiscaal drama uit te lopen. Daarvoor waarschuwen de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) en de Vereniging Eigen Huis.
Lees meer

Met ons in gesprek?