Nieuws

Woonlasten drukken het zwaarst op alleenstaande huurders

Huurders gaven in 2022 gemiddeld 26% van hun besteedbare inkomen uit aan woonlasten, blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Satistiek. Huishoudens met een eigen koopwoning zijn met 17% aanmerkelijk minder van hun inkomen kwijt. Alleenwonende huurders, zowel jong als oud, hebben de hoogste woonlasten in verhouding tot hun inkomen.

Woonlasten drukken het zwaarst op alleenstaande huurders

e hoogte van de verhouding tussen woonlasten en inkomen – de zogeheten woonquote - hangt samen met de levensfase waarin mensen zitten, stelt het CBS vast. De jongste huurders hadden in 2022 een gemiddelde woonquote van ruim 30%. Bij huurders tussen het 35ste en het 65ste levensjaar was het 25%. Bij oudere huurders liep de woonquote weer op naarmate de leeftijd hoger was.

„Jongeren staan nog aan het begin van hun carrière en verdienen relatief weinig, waardoor de woonlasten in verhouding hoog zijn. Naarmate mensen ouder worden, verbetert hun financiële positie doorgaans sneller dan de woonlasten stijgen en komt de woonquote op een lager niveau te liggen. Bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd vallen huishoudens terug in inkomen en komt de woonquote weer hoger uit”, aldus de uitleg van het CBS.

Kinderen

De hoogte van de woonquote hangt ook samen met de samenstelling van het huishouden. Eenpersoonshuishoudens en eenouderhuishoudens in een huurwoning geven met respectievelijk 28% en 24% een groter deel van het inkomen uit aan woonlasten dan paren met (20%) of zonder (23%) kinderen in een huurwoning. Dit geldt eveneens voor eigenaren en komt doordat eenpersoonshuishoudens en eenouderhuishoudens ondanks lagere woonlasten vooral ook een lager besteedbaar inkomen hebben.

Bij alleenwonende huurders jonger dan 35 jaar is de mediane woonquote het hoogst: 29%. Zij worden op de voet gevolgd door alleenwonende huurders van 65 jaar of ouder (net iets minder dan 29%) en alleenwonende huurders van 35 tot 65 jaar (28%). Paren van 35 tot 65 jaar zonder kinderen in een eigen woning hebben met 15% de laagste mediane woonquote.

In de Brabantse gemeente Alphen-Chaam hadden alleenwonende huurders met 33% de hoogste relatieve woonlasten, in de Friese gemeente Harlingen met 25% de laagste.

De cijfers komen uit de Woonbase, een nieuw woononderzoek op basis van integrale gegevensbronnen. De Woonbase is ontwikkeld door het CBS in samenwerking met het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO). Met ingang van 2022 voorziet de Woonbase in de reguliere, jaarlijkse woonquotecijfers van het CBS.

Alle reacties:

1Ivo Timmers

Meer posts

Huizenprijzen stijgen volgens Rabobank komende jaren telkens met 5 procent
Koopwoningen worden volgend jaar 4,8 procent duurder, verwacht Rabobank. Het jaar erop komt er nog eens 5,5 procent bij. Die stijging is waarschijnlijk groter dan de groei van de cao-lonen, waardoor veel huizenzoekers nog meer moeite krijgen om een betaalbare woning te vinden.
Lees meer
‘Huizen 8,8 procent duurder in 2025’, ondanks verkoop van huurwoningen door beleggers
De Nederlandse huizenmarkt blijft krap ondanks een aanzienlijke toename van het aanbod door de verkoop van huurwoningen door beleggers. Daardoor stijgen volgens economen van de Rabobank de huizenprijzen dit jaar gemiddeld met 8,8 procent, gevolgd door 4,8 procent in 2026 en 5,5 procent in 2027.
Lees meer
Steeds meer woningen zonder aansluiting op gas
Er is een flinke toename van het aantal woningen dat zonder aardgas wordt verwarmd. In 2024 deed 11,2 procent van de woningen het zonder aardgas, terwijl het twee jaar eerder nog 8,7 procent was. Voor verwarming maken deze woningen meestal gebruik van een warmtepomp of stadsverwarming.
Lees meer
Mensen met hoge huur kunnen straks ook huurtoeslag krijgen
Huurders die maandelijks veel geld kwijt zijn aan de huur kunnen vanaf 2026 ook huurtoeslag aanvragen. Ze mogen dan niet te veel geld verdienen en bezitten. Door de nieuwe regels komen 170.000 extra mensen in aanmerking voor de toeslag. De huurtoeslag is bedoeld om mensen te helpen met de kosten van wonen. Toch komen huurders met een huur boven de 900 euro nu helemaal niet in aanmerking voor de toeslag. Dat gaat veranderen.
Lees meer

Met ons in gesprek?