Nieuws

’Merendeel huizenkopers moet weer overbieden’

Meer dan de helft van de huizenzoekers moest afgelopen maand overbieden op de vraagprijs, merkt makelaarsorganisatie Makelaarsland op uit interne cijfers. Het is voor het eerst in bijna anderhalf jaar tijd dat woningzoekenden zo vaak moesten overbieden in een markt met te weinig aanbod.

’Merendeel huizenkopers moet weer overbieden’

Van de huizenzoekers moest 56% volgens Makelaarsland vorige maand boven de vraagprijs bieden. Iets minder dan vier op de tien zoekenden konden een bod doen dat onder de vraagprijs lag. „In 2023 werd lange tijd veelvuldig onder de vraagprijs geboden, maar sinds een aantal maanden merken we weer een kentering, die nu flink doorzet”, zegt directeur Ivor Brevé.

Dat woningzoekers eerst minder vaak boven de vraagprijs hoefden te bieden, heeft te maken met de huizenprijzen die eerder dit jaar nog daalden. Eerder dit jaar stegen de huizenprijzen echter weer en daarmee ook het aantal overbiedingen.

Vraagprijs

Bijna zes op de tien van de huizenzoekers konden over heel 2023 onder de vraagprijs bieden, maar dat percentage zakte volgens de makelaarsorganisatie met de maand. Het zal volgens Brevé moeilijker worden om op of onder de vraagprijs te bieden. „Het hangt ook erg af van de locatie en de prijsklasse waarin je zoekt.”

De Hypotheekshop liet vorige week vrijdag weten dat overbieden weer normaler is geworden in veel steden. „Hypotheekadviseurs in Utrecht en Den Haag laten weten dat overbieden met 10% zelfs al de norm is geworden.” In oktober zag de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) al dat de concurrentie op de huizenmarkt toeneemt en dat woningzoekers weer vaker moeten overbieden.

Meer posts

Huizenprijzen stijgen volgens Rabobank komende jaren telkens met 5 procent
Koopwoningen worden volgend jaar 4,8 procent duurder, verwacht Rabobank. Het jaar erop komt er nog eens 5,5 procent bij. Die stijging is waarschijnlijk groter dan de groei van de cao-lonen, waardoor veel huizenzoekers nog meer moeite krijgen om een betaalbare woning te vinden.
Lees meer
‘Huizen 8,8 procent duurder in 2025’, ondanks verkoop van huurwoningen door beleggers
De Nederlandse huizenmarkt blijft krap ondanks een aanzienlijke toename van het aanbod door de verkoop van huurwoningen door beleggers. Daardoor stijgen volgens economen van de Rabobank de huizenprijzen dit jaar gemiddeld met 8,8 procent, gevolgd door 4,8 procent in 2026 en 5,5 procent in 2027.
Lees meer
Steeds meer woningen zonder aansluiting op gas
Er is een flinke toename van het aantal woningen dat zonder aardgas wordt verwarmd. In 2024 deed 11,2 procent van de woningen het zonder aardgas, terwijl het twee jaar eerder nog 8,7 procent was. Voor verwarming maken deze woningen meestal gebruik van een warmtepomp of stadsverwarming.
Lees meer
Mensen met hoge huur kunnen straks ook huurtoeslag krijgen
Huurders die maandelijks veel geld kwijt zijn aan de huur kunnen vanaf 2026 ook huurtoeslag aanvragen. Ze mogen dan niet te veel geld verdienen en bezitten. Door de nieuwe regels komen 170.000 extra mensen in aanmerking voor de toeslag. De huurtoeslag is bedoeld om mensen te helpen met de kosten van wonen. Toch komen huurders met een huur boven de 900 euro nu helemaal niet in aanmerking voor de toeslag. Dat gaat veranderen.
Lees meer

Met ons in gesprek?